Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wydało kolejny numer Encyklopedii Ziemi Głogowskiej

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
TZG wydało nowy numer encyklopedii
TZG wydało nowy numer encyklopedii Nadesłane
Ukazał się wydany przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej w 2022 roku kolejny, bo już 82, numer Encyklopedii Ziemi Głogowskiej, który przybliża historię dawną, najnowszą i współczesność Głogowa i okolic. W EZG znajdziemy biogramy ważnych osób, zdarzenia, instytucje zjawiska kulturalne i gospodarcze oraz opisy miejscowości.

W najnowszym numerze EZG autorzy piszą m.in. o pomniku Józefa Wybickiego w Głogowie i o pobycie autora słów hymnu narodowego w naszym mieście. Przedstawiają sylwetki ważnych postaci XIX-wiecznego Głogowa (R. Berndt, D.G. Dietrich, F. Minsberg) i zasłużonego burmistrza F. Soetbeera oraz osoby nam współczesne – choć już nieodżałowanej pamięci ­nauczyciela z Brzostowa Władysława Kapały.

Opracowane zostały biogramy „Zasłużonych dla Miasta Głogowa” lekarki Danuty Krahl-Seretnej i ks. Aleksandra Walkowiaka i prof. Olgierda Czernera, który sprawował nadzór nad odbudową  głogowskiej Kolegiaty oraz Jerzego Gurawskiego, wybitnego architekta, twórcy kościoła NMP królowej Polski na os. Kopernika i Domu Uzdrowienia Chorych.

W EZG jest wiele ciekawych haseł

Kolejne hasła dotyczące historii miejscowości mają za tematy Biechów, Słone i Żabice. Wśród pozostałych haseł znajdziemy m.in. traktujące o statku m/s „Głogów” i o przedwojennym klubie sportowym SC Preussen 1911. Zeszyt zawiera 27 ilustracji czarno białych i kolorowych.

Aurorami 20 opracowanych haseł są: Antoni Bok, Michał Cimek, Marek R. Górniak, Dariusz A. Czaja, Maciej Iżycki, Marcin Kuchnicki, Maria Kubasik ,Wiesław Maciuszczak, Renata Matysiak, dr Martin Sprungala, dr Jakub Szajt i Edyta i Dariusz Wojtowiczowie. Redaktorem wydania jest Wiesław Maciuszczak przy współpracy z Antonim Bokiem, korektę literacką wykonał Wojciech Janisio a opracowanie graficzne Dariusz Mikołajewicz.
Zeszyt EZG 82 jest już do nabycia w Bibliotece PWSZ, Księgarni Feniks i w Witrynie wydawnictw w kasie Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Wydawnictwo zrealizowane zostało w ramach projektu „Głogowski regionalizm – popularyzacja wiedzy o mieście i regionie” dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Głogów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto