Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd zamknie lubińską kopalnię?

Piotr Kanikowski
Udzielając we wtorek wywiadu telewizji TVN CNBC, Herbert Wirth, prezes KGHM, stwierdził, że po wprowadzeniu podatku od wydobycia miedzi i srebra w wersji zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów eksploatacja 10 procent obecnego obszaru koncesyjnego spółki będzie nieopłacalna z ekonomicznego punktu widzenia.

- Zakłady Górnicze Lubin mają dosyć ubogie złoże. Powstaje pytanie o sensowność eksploatacji złoża ubogiego w takich warunkach - stwierdził Wirth.

Słowa prezesa wywołały niepokój w zagłębiu. Wczoraj od rana górnicy z Lubina wydzwaniali do związkowców. - Miałem kilkanaście telefonów w tej sprawie - mówi Ryszard Kurek, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego przy Zakładach Górniczych Lubin. - Ludzie zaczęli się bać o pracę.
Po zlikwidowaniu kopalni zwolnienia dostałaby nie tylko załoga ZG Lubin, ale też pracownicy z Zakładu Wzbogacania Rudy Lubin i Huty Miedzi Legnica, zatrudnieni przy przerobie urobku. W sumie około 4,5 tysiąca osób.

W otoczeniu KGHM działają dziesiątki spółek okołogórniczych i okołohutniczych, dających pracę 14 tysiącom ludzi. Jeśli spadnie wydobycie i produkcja w kombinacie, także one staną przed koniecznością redukcji zatrudnienia.

Sylwia Rozkosz z departamentu komunikacji KGHM uspokaja, że żadne decyzje nie zapadły, prezes mówił jedynie o potencjalnym zagrożeniu, a poza racjami ekonomicznymi pod uwagę trzeba wziąć jeszcze społeczne skutki zamknięcia kopalni dla regionu.

W nowej sytuacji nierentowna stanie się budowa kopalni w tzw. starym zagłębiu, koło Bolesławca. Władze KGHM przestrzegają rząd przed możliwością zablokowania prac eksploracyjnych nie tylko w rejonie Wartowic, ale też w okolicach Radwanic, Gaworzyc, Szklar.

- Co gorsza, z horrendalnym podatkiem na karku sens straci również uruchomienie wydobycia w złożu Głogów Głęboki Przemysłowy, które miało zapewnić spółce przedłużenie działalności o ok. 50 lat - dodaje Józef Czyczerski, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność".

W obszernej analizie przesłanej do Ministerstwa Finansów zarząd KGHM pisze m.in o skróceniu życia kopalń na skutek obniżenia bilansowości złóż miedzi i srebra. Innymi słowy: zasoby się nie zmienią, ale dla spółki koszt pozyskania metali będzie wyższy niż zarobek. Przez podatek ograniczone zostaną nakłady inwestycyjne i perspektywy pozyskiwania nowych złóż za granicą. Polska straci jedyne w kraju przedsiębiorstwo zaliczane do pierwszej dziesiątki w świecie w swojej branży.

Zarząd KGHM w grudniu zgłosił chęć uczestniczenia w pracach nad podatkiem. Uświadamia zagrożenia i liczy, że rząd posłucha argumentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto