Noclegi w Karpaczu – gdzie najlepiej się zatrzymać? Praktyczne wskazówki

Materiał informacyjny Leśny Dwór
Karpacz od wielu dziesięcioleci stanowi popularny cel turystyczny. Przyjeżdżają do niego chętnie zarówno Polacy, ale także Czesi, Niemcy i przedstawiciele innych narodowości, którzy chcą poznać prawdziwego ducha karkonoskich gór. Aby rozkoszować się wszystkimi największymi atrakcjami miasta, a jednocześnie być blisko górskich szlaków warto zarezerwować nocleg w świetnej lokalizacji. Sprawdź, gdzie znajdziesz najlepszy nocleg w Karpaczu, w którym spędzisz idealne wakacje.

Gdzie jest Karpacz?

Karpacz to niewielkie miasto położone u stóp najwyższego pasma Sudetów – Karkonoszy. Administracyjnie należy do województwa dolnośląskiego i powiatu karkonoskiego. Karpacz znajduje się w południowo-zachodniej części województwa, w stosunkowo niedalekiej odległości do dużych ośrodków miejskich. Odległość od siedziby powiatu karkonoskiego – niemal 80-tysięcznej Jeleniej Góry to zaledwie 17 km, a siedziby województwa – Wrocławia jedynie 115 km. Bliskość Karpacza do innych ośrodków, jak stolica Czech – Praga, którą od kurortu dzieli jedynie 170 km sprawia, że Karpacz to również świetna baza wypadowa do eksplorowania północnych i centralnych regionów czeskich, co świetnie sprawdza się w przypadku górskiej niepogody. Do Karpacza łatwo dojechać także z dużych miast zachodniej Polski, wśród których jest on szczególnie popularny, są nimi między innymi: Poznań, Szczecin, Legnica, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski czy Łódź.

Geograficznie Karpacz znajduje się w Sudetach Zachodnich, natomiast bezpośrednio nad miastem wznosi się najwyższy szczyt pasma, a zarazem sąsiedniej Republiki Czeskiej – Śnieżka. Przez Karpacz przepływają rzeki i potoki, wśród nich: Łomnica, Bystrzyk, Łomniczka, Wilczy Potok i inne. Bezpośrednie sąsiedztwo natury to zdecydowanie największy skarb Karpacza, który rokrocznie przyciąga tu rzesze turystów, szczególnie w sezonie letnim, gdy tutejsze szlaki gwarantują zapierające dech w piersiach panoramy i godziny błogich trekkingów.

Co robić w Karpaczu latem – największe atrakcje

  • Karpacz liczy niespełna 5 tysięcy mieszkańców i jest klasyfikowany jako małe miasto. Jednak jest też przepełniony atrakcjami, zabytkami oraz przede wszystkim naturą, która stanowi jego największy atut. Lato w Karpaczu to świetny czas, aby podziwiać jego najpiękniejsze zakamarki, a także eksplorować sudeckie szlaki. Warto natomiast zarezerwować nocleg w Karpaczu, który będzie znajdował się blisko tych atrakcji, co zaoszczędzi nam zbędnych opłat parkingowych i straty czasu na dojazdy często zakorkowanymi ulicami. Wśród największych atrakcji Karpacza na lato warto wyróżnić następujące propozycje:
  • Świątynia Wang – to jeden z symboli miasta. Dziś pełni funkcję ewangelickiego kościoła parafialnego i znany jest pod oficjalną nazwą Kościoła Górskiego Naszego Zbawiciela, natomiast jego historia sięga wielu wieków w przeszłość. Kościół Wang swoją nazwę zawdzięcza miejscowości, z której został tutaj sprowadzony. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XII wieku właśnie w południowonorweskiej miejscowości Vang, gdzie w 1841 roku został rozebrany. Powodem rozbiórki był fakt, iż kościół był zbyt mały jak na potrzeby miejscowej ludności. W tym roku rozpoczęła się także jego podróż. Świątynia w częściach została przetransportowana do Szczecina, następnie Berlina, a później Odrą przewieziona do Malczyc, skąd wyruszyła drogą lądową do Karpacza Górnego, w którym stoi do dziś.
  • Zabytkowa zabudowa miasta – to kolejna atrakcja Karpacza, którą można podziwiać latem. Staromiejskie budynki pochodzą z XIX i XX wieku i są świetnymi przykładami lokalnych tradycji architektonicznych, które łączą w sobie style niemieckie, czeskie i polskie. W obrębie zabytkowej części można zwiedzić także kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz inne budowle.
  • Karkonoski Park Narodowy – górskie szlaki są zdecydowanie największą atrakcją Karpacza i całego regionu. Przyciągają tłumy turystów, którzy chcą podziwiać roztaczające się z nich szerokie panoramy oraz oddychać pięknym zapachem tutejszych lasów. Wśród najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych szlaków Karkonoszy wychodzących z Karpacza warto wyróżnić szlak na Śnieżkę (1603 m n.p.m.), szlak nad Kotłem Małego Stawu oraz grupę skał Słonecznik, a także szlak do zabytkowego schroniska Samotnia położonego nad Małym Stawem. Szlaki piesze w Karkonoszach to niepowtarzalna szansa, aby doświadczyć wyjątkowości tutejszego środowiska, a szczęśliwcy mogą spotkać podczas wędrówek przedstawicieli fauny, którzy są wyjątkowi dla tego obszaru, na przykład muflony, a także bobry, sarny i głuszce.

Karpacz – noclegi w odpowiednim miejscu są gwarantem udanych wakacji

Podczas planowania wakacji latem w Karpaczu warto zwrócić uwagę na bogatą bazę noclegową w mieście. Do dyspozycji mamy tu liczne hotele, chociaż to właśnie ich lokalizacja i bliskość do atrakcji powinna być dla nas jednym z najważniejszych czynników przy wyborze. Jednym z pensjonatów, które znajdują się w idealnej lokalizacji jest Leśny Dwór. Noclegi w Karpaczu w Leśnym Dworze to bliskość zarówno do kultowej Świątyni Wang, jak i zabytków starej części miasta. Pensjonat przede wszystkim znajduje się nieopodal wyjść na karkonoskie szlaki. Co więcej, goście mają tutaj szansę i przyjemność obcowania z historią regionu, gdyż pensjonat mieści się w dawnej XIX-wiecznej karczmie, zbudowanej w tradycyjnym miejscowym stylu. Podczas pobytu można skosztować specjałów wyśmienitej włoskiej kuchni w hotelowej restauracji „Mamma Mia”, a przemiła obsługa pomoże w przygotowaniu się na wędrówkę doradzając najlepsze szlaki, a także zaopatrując swoich gości w prowiant na wynos. Leśny Dwór to idealny nocleg w Karpaczu, dzięki któremu góry i atrakcje miasta będziecie mieć na wyciągnięcie ręki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto