Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół przygotował schemat stopniowego wychodzenia z obowiązujących obecnie ograniczeń. Obowiązuje od 1 maja

Grażyna Szyszka
Przy uwzględnieniu obowiązujących ograniczeń (limit osób, dystans, zasłanianie twarzy) oprócz sprawowania mszy św. w kościołach można również odprawiać nabożeństwa i urządzać spotkania modlitewne grup parafialnych z udziałem osób dorosłych i nie mających żadnych objawów zakażenia koronawirusem. Z zachowaniem tych zasad w kościołach możliwe jest również organizowanie spotkań przygotowujących do chrztu dla rodziców i chrzestnych oraz kursów przedmałżeńskich - to pierwszy z trzech etapów przygotowanych przez kurię zielonogórsko-gorzowską zmian.

Jak informuje ks. Andrzej Sapieha, notariusz i rzecznik prasowy kurii, Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze opublikował program duszpasterski na czas epidemii. Nakreślono w nim schemat stopniowego wychodzenia z obowiązujących obecnie ograniczeń, adekwatnie do zmieniającej się sytuacji epidemicznej i powolnego "odmrażania" gospodarki i różnych dziedzin życia społecznego.
Program nosi tytuł "Zgromadzę was na nowo", zaczerpnięty z księgi proroka Ezechiela (11,17), i pozwala - jak czytamy w dokumencie - "mimo tak wielu niewiadomych – wyraźniej zobaczyć drogę, która przed nami".

W myśl założeń programu działania duszpasterskie uwzględniają obowiązujące przepisy sanitarne, a każdorazowe złagodzenie reżimu sanitarnego zmieniać będzie model duszpasterski w stronę bezpośredniego uczestnictwa wiernych i duszpasterzy w liturgii i formacji. Wyznaczone zostały trzy prognozowane etapy tych zmian:

1. Etap I – „Możliwość” - Na tym etapie nie tyle zachęcamy, co stwarzamy możliwość szerszego udziału wiernych w duszpasterstwie. Dotyczy ona osób dorosłych, zdrowych i wyrażających pragnienie udziału w modlitwie oraz liturgii, przy poszanowaniu obowiązujących przepisów sanitarnych.

2. Etap II – „Zachęta” - Gdy tylko warunki epidemiczne i przepisy sanitarne na to zezwolą, pojawi się perspektywa zachęty i zaproszenia do udziału w życiu Kościoła większej liczby wiernych. Zachęta nie będzie jednak jeszcze jednoznaczna z przywróceniem zobowiązania np. do udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy św. czy w jakichkolwiek innych wydarzeniach.

3. Etap III – „Odnowa” - Mając nadzieję na przezwyciężenie epidemii, licząc się zarazem z możliwością koniecznych zmian w zachowaniach społecznych i formach duszpasterskich, na tym etapie przewidujemy odrodzenie życia chrześcijańskiego we wszystkich jego wymiarach, co będzie pociągać za sobą m. in. odwołanie dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. oraz przywracanie innych powinności.

Obecnie - z dniem 1 maja - diecezja wkracza w pierwszy z przedstawionych wyżej etapów. Przy uwzględnieniu aktualnie obowiązujących ograniczeń (limit osób, dystans, zasłanianie twarzy) oprócz sprawowania mszy św. w kościołach można również odprawiać nabożeństwa i urządzać spotkania modlitewne grup parafialnych, z zastrzeżeniem, że te ostatnie dopuszczają udział wyłącznie osób dorosłych i nie mających żadnych objawów zakażenia koronawirusem. Z zachowaniem tych zasad w kościołach możliwe jest również organizowanie spotkań przygotowujących do chrztu dla rodziców i chrzestnych oraz kursów przedmałżeńskich.

Wspólnotowe przygotowanie do przyjęcia I Komunii św. będzie możliwe po otwarciu szkół. Obecnie natomiast dopuszcza się - o ile takie jest pragnienie zainteresowanych rodziców - indywidualne przygotowanie i udzielanie dzieciom sakramentu pokuty i pojednania oraz I Komunii św. Może się to odbywać także w niewielkich grupach. Przygotowanie do bierzmowania i sprawowanie tego sakramentu pozostaje wciąż zawieszone do odwołania.

Chrztu, po odpowiednim przygotowaniu rodziców i chrzestnych, można udzielać z uwzględnieniem limitu osób oraz obowiązujących zasad sanitarnych. Przy zachowaniu tych samych zasad można również błogosławić małżeństwa. Zachowuje się dotychczasową formę pogrzebu (jedna stacja przy grobie, msza pogrzebowa bez trumny). Dotychczas obowiązujące normy zachowuje się także przy sprawowaniu sakramentu pokuty (spowiedź z zachowaniem dystansu w pomieszczeniach poza kościołem lub w tradycyjnych konfesjonałach, o ile są otwarte, zaopatrzone w folię ochronną i często dezynfekowane).

Podczas mszy św. i nabożeństw posługę liturgiczną mogą pełnić jedynie osoby, które ukończyły 13 rok życia. Młodsze dzieci mogą uczestniczyć we mszy św. tylko pod opieką rodziców.

Usilnie zaleca się wiernym przyjmowanie Komunii świętej na rękę.
Zamiast tradycyjnej zbiórki na tacę zaleca się ustawienie w odpowiednim miejscu w kościele koszyka do zbierania ofiar. Należy również umożliwić wiernym dokonywanie wpłat na konto parafialne.

W czasie epidemii, w związku z mniej licznym udziałem wiernych w niedzielnych mszach św., ważne jest uruchomienie adekwatnych kanałów komunikacji. Dlatego parafie powinny zatroszczyć się, o utworzenie - jeśli dotąd tego nie uczyniły - stron internetowych lub profilów w mediach społecznościowych. Zaleca się również księżom wykorzystanie Internetu do prowadzenia działalności duszpasterskiej. Należy jednak pamiętać, że wszelkie transmisje celebracji liturgicznych są jedynie substytutem pełnego uczestnictwa.

MSZA SW. W ROKITNIE W UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI

W sobotę 2 maja br. o godz. 11.00 bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św. odprawianej w diecezjalnym sanktuarium w Rokitnie z okazji liturgicznych obchodów uroczystości NMP Królowej Polski, a także Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Liturgia będzie transmitowana przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski.

DYSPENSA NA 1 MAJA

Bp Tadeusz Lityński udziela wszystkim diecezjanom oraz wiernym aktualnie przebywającym na terenie diecezji zielonogósko-gorzowskiej dyspensy od obowiązku zachowania czwartego przykazania kościelnego, nakazującego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, w piątek 1 maja 2020 r. Jednocześnie biskup zachęca korzystających z dyspensy do podjęcia innych form pokuty, zwłaszcza uczynków pobożności i miłości.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto