Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Złote Bilety Wehikułu Czasu zostały wręczone

Grażyna Szyszka
Już po raz 9. przyznano Złote Bilety Wehikułu Czasu. W tej edycji wyróżniono: Głogowską Edukację Kresową, proboszcza parafii kolegiackiej ks. Rafała Zendrana, Różę Lewicz i Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Pomysłodawcą przyznawania nagrody historycznej jest regionalista Wiesław Maciuszczak, który prowadzi Głogowski Wehikuł Czasu. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 21 czerwca, w Sali Rajców miejskiego ratusza.

Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa

za: zaangażowanie, konsekwencję i edukacyjną wartość prezentowanych treści wykładów kresowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, dotyczących dawnych ziem polskich, za przedsięwzięcia lokalne, w tym upamiętnianie w Głogowie tragicznych wydarzeń z kresowej przeszłości, tradycyjnie i w postaci interesujących form działania, zbiórki darów na rzecz polskich środowisk na Ukrainie, Litwie i Białorusi, popularyzację wiedzy i pamięci o Kresach.

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

za: aktywny i wieloaspektowy wkład organizacyjny i materialny w obchody 900 lecia Kapituły Kolegiackiej w Głogowie, za konsekwentną realizację inicjatywy upowszechniania kultury muzycznej w postaci organizacji koncertów w zabytkowych kościołach Ziemi Głogowskiej z udziałem międzynarodowej sławy artystów, za działalność wydawniczą i publicystyczną w lokalnych mediach czy portalach społecznościowych, oraz wiele inicjatyw okolicznościowych członków Towarzystwa.

Wyróżnienia Specjalne

IX Głogowskiej Nagrody Historycznej 2021
Ks. kan. Rafał Zendran
w roku 55 urodzin i z okazji jubileuszu 30 lecia przyjęcia święceń kapłańskich i obecności w Głogowie, za blisko dwudziestoletnie działania wokół odbudowy i wyposażania Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głogowie, za łączenie i integrowanie mieszkańców parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i miasta wokół idei odbudowy, współpracy i wzajemnego zaufania. Za odbudowę kościoła w Sobczycach, za uruchomienie Radia Plus Głogów i wiele innych przedsięwzięć i inicjatyw.

Róża Lewicz (1949-2020)

za aktywny udział w tworzeniu lokalnej historii przez udział w działalności podziemnej (m.in. w Klubie Inteligencji Katolickiej), w reaktywacji lokalnych struktur NSZZ Solidarność i organizacji pierwszych demokratycznych wyborów w roku 1989; w Towarzystwie Ziemi Głogowskiej, gdzie w ostatnich latach, obok funkcji skarbnika, współorganizowała wycieczki z serii „Odkrywanie Dolnego Śląska” oraz „Śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce”, coroczne pikniki forteczne środowiska regionalistów. Słynęła z dużego poczucia humoru, serdeczności i uczynności oraz dużego zaangażowania w podejmowane zadania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto