Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Uwaga! Ważne informacje dla osób, które wymieniają dowód osobisty

Grażyna Szyszka
W związku z wprowadzaniem nowych dowodów osobistych, od środy, 27 lutego do poniedziałku, 4 marca będzie wyłączona usługa składania wniosków o dowód osobisty przez internet.

W związku z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 29 stycznia 2019 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania
dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważniania i zwrotu, które wchodzi w życie od 4 marca 2018r. , podajemy ważne informacje:

- od środy 27 lutego do poniedziałku 4 marca będzie wyłączona usługa składania wniosków o dowód osobisty przez internet ( ePUAP),
- w piątek 1 marca wnioski o dowód osobisty będzie można składać tylko do godz. 11.30,
Oznacza to, że od 11.30 do 15.30 nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodów osobistych w ratuszu oraz od 11.30 do 17 w punkcie Biura Obsługi Mieszkańca w Galerii Glogovia,
- w sobotę 2 marca nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodów osobistych w punkcie Biura Obsługi Mieszkańca w Galerii Glogovia.

Powyższe zmiany są podyktowane przerwą techniczną w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.
Sprawy związane z wydawaniem dowodów osobistych załatwiane są w pokoju nr 3 na parterze Urzędu Miejskiego w Głogowie.

NOWE DOWODY OSOBISTE. CO TO E-DOWÓD?

E-dowód to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Proces wydawania dowodów ma potrwać do 2029 roku, co oznacza że wszyscy otrzymają swoje e-dowody w ciągu 10 lat. Według MSWiA nie będzie trzeba wymieniać posiadanych obecnie dokumentów - zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych, a następnie będą sukcesywnie wymieniane na dowody elektroniczne.

Nowe dokumenty będą również plastikową kartą, ale wyposażoną w chipa, na którym zostanie zapisane wiele danych. Ma to umożliwić szybsze potwierdzanie tożsamości Polaków, np. w urzędach, portach lotniczych, szpitalach przez elektroniczne systemy administracyjne. - Zaproponowane przepisy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód usprawniał będzie też komunikację obywateli z administracją i podmiotami komercyjnymi – pozwoli m.in. na korzystanie z usług online - pisze na swojej stronie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To oznacza, że wiele spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet, dzięki zdalnej identyfikacji (np. w salonie telefonicznym). Co ważne - taki dowód ułatwi również załatwianie spraw na terenie całej Unii Europejskiej.
Jak to będzie działać?

Na nowy dowód będą składać się tzw. „profile osobiste” i „podpisy osobiste”. Profil osobisty będzie pozwalał na weryfikację obywatela przez administracyjne usługi online, co w praktyce będzie wymagało przyłożenia nowego dowodu do czytnika oraz wpisanie znanego wyłącznie posiadaczowi dowodu kodu PIN.

Z kolei podpis osobisty ma być tak samo ważny jak podpis własnoręczny.

„Każdy posiadacz nowego dowodu będzie mógł zdecydować o zamieszczeniu w nim funkcji „podpisu osobistego”. „E-dowód będzie pozwalał potwierdzać obecność jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Ta funkcja będzie umieszczana w każdym nowym dowodzie osobistym.” - pisze na swojej stronie Ministerstwo Cyfryzacji

Ponadto, e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.

Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii, który nie ma jeszcze wprowadzonych dowodów elektronicznych. Mamy czas na wprowadzenie nowych dowodów do 31 marca 2019 roku. W przeciwnym wypadku będziemy musieli jako państwo zwrócić 148,4 mln zł dotacji na ten cel z funduszy Unii Europejskiej.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto