Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Głogowie od środka. Zobacz, jak wygląda codzienne życie za kratami. Zdjęcia

Grażyna Szyszka
Zakład Karny w Głogowie - tak wygląda od środka
Zakład Karny w Głogowie - tak wygląda od środka Grażyna Szyszka
Tak wygląda od środka Zakład Karny w Głogowie. Życie za więziennymi murami na naszych zdjęciach. Jak wygląda więzienna cela, korytarze, kuchnia, sala odwiedzin?

Spis treści

Zakład Karny w Głogowie znajduje się przy ulicy Lipowej. Więzienne bramy są dla głogowian tak normalnym widokiem, jak choćby szpital. Ale lepiej go mijać z zewnątrz, niż trafić za jego mury.

Co wiemy o tym miejscu ogrodzonym wysokim murem i zasiekami z kolczastego drutu? W jakich warunkach odbywają kary pozbawienia wolności?

W więziennych celach jest nawet do 9 osadzonych

Zakład Karny przy ulicy Lipowej w Głogowie to jednostka o charakterze półotwartym. W jego murach jest w sumie 309 miejsc w 41 celach mieszkalnych – od 7 do 9 osób w jednej.

ZK zajmuje działkę o powierzchni 1,836 ha. To kompleks więzienny o zabudowie pawilonowej. W sumie na działce jest tam 12 obiektów. Parterowy budynek w formie podkowy, w którym znajdują się cele osadzonych tworzą dwa obiekty koszarowe połączone trzecim, pełniącym funkcję łącznika komunikacyjnego.

Zakład Karny w Głogowie na mapie

Z kolei administracja mieści się w budynki trzech kondygnacjach. Oprócz biur jest tam też m.in. kuchnia i kotłownia. Co ciekawe, menu dla osadzonych nie może się powtarzać częściej nic co 10 dni. W głogowskim ZK pracuje ponad 80 funkcjonariuszy.

W Zakładzie Karnym mogą pracować osoby nie karane, z minimum średnim wykształceniem i dobrym stanem zdrowia.

Więźniowie mają stomatologa, ambulatorium, psychiatrę

Przy bramie wjazdowej znajduje się wartownia, poczekalnia i budynek do przeprowadzania kontroli skazanych oraz osób ubiegających się o wstęp na teren jednostki.

Osadzeni mają do dyspozycji dwa boiska - jedno utwardzone do gry w siatkówkę i koszykówkę, - drugie do siatkówki plażowej oraz zadaszone miejsce do uprawiania ćwiczeń siłowych i rekreacji. Mają też zadaszoną suszarnię.
Więźniowie mogą też korzystać na miejscu z pomocy medycznej. Jest stomatolog, lekarz – kierownik ambulatorium, lekarz – ortopeda, psycholog, psychiatra, ratownik medyczny i pielęgniarka.

Zakład karny a przy nim jak zakład pracy

W głogowskim ZK blisko 95 procent osadzonych to osoby pracujące. W zdecydowanej większości odpłatnie. W samej tylko nowej hali produkcyjnej postawionej przy więzieniu i oddanej wiosną tego roku, zatrudnienie na dwie zmiany ma 100 więźniów. Zajmują się składaniem tapicerowanych mebli.

W jednostce przy ul. Lipowej przebywają więźniowie z wyrokami za najróżniejsze przestępstwa, łącznie z zabójstwami. Do Głogowa nie są kierowani skazani rozpoczynający odbywanie kary więzienia. Ostatnio mury zakładu opuścił mężczyzna, który spędził w głogowskim zakładzie 9 lat.

W ZK jest 41 cel dla skazanych, w tym dwie sale chorych.

Tak wygląda Zakład Karny w Głogowie od środka. Zobacz jak wy...

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto