Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukają na wystawę zdjęć starej roszarni w Radwanicach. Tak wyglądał ten zakład ponad 40 lat temu

RED
Radwanicka roszarnia - lata 80. ubiegłego wieku
Radwanicka roszarnia - lata 80. ubiegłego wieku arch. Gazety Wrocławskiej
Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach planuje wystawę zdjęć starej roszarni. Prosi mieszkańców o użyczenie fotografii związanych z dawnym wielkim zakładem pracy. Zdjęcia z nieistniejącej już roszarni to dziś prawdziwe perełki. Znaleźliśmy kilka w archiwum „Gazety Wrocławskiej" i pochodzą z połowy lat 80. ubiegłego wieku. Może ktoś się rozpozna na tych fotografiach!

W Domu Kultury w Radwanicach chcą odtworzyć historię gminy z czasów, kiedy we wsi funkcjonował zakład przetwórstwa lnu-roszarnia. Było to świetnie prosperujące przedsiębiorstwo zatrudniające kilkuset pracowników. GOK planuje wystawę i prosi mieszkańców o udostępnianie zdjęć z roszarni.

- Pragniemy ocalić od zapomnienia ten czas, tworząc wspólnie z Państwem wystawę poświęconą Radwanicom słynącym z lnu… Prosimy o użyczenie fotografii, pamiątek, z tych czasów, którymi zechcecie Państwo podzielić się wspólnie z nami z odwiedzającymi nas mieszkańcami i gośćmi. Zapraszamy codziennie do biblioteki w Domu Kultury – czytamy w apelu GOK.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gmina Radwanice kupiła to, co zostało z roszarni. Według planów obiekt ma być udostępniony mieszkańcom gminy i całego regionu.

Zdjęcia z nieistniejącej już roszarni z Radwanicach w pow. polkowickim to dziś prawdziwe perełki. Znaleźliśmy je w archiwum „Gazety Wrocławskiej" i pochodzą z połowy lat 80. ubiegłego wieku. Jest spora szansa, że ktoś jeszcze pamięta tych ludzi, którzy zostali uchwyceni przez aparat.

Praca w roszarni sprzed 40 lat

Dawna roszarnia w Radwanicach
arch. Gazety Wrocławskiej

O historii roszarni w Radwanicach

Na początku XX wieku w Radwanicach istniała dobrze prosperująca roszarnia (oddział zakładu włókienniczego).
Przez wiele lat roszarnia dawała pracę wielu mieszkańcom gminy Radwanice, ale też i ościenny.

Historia tego zakładu przeróbki lnu sięga początku lat XX. Około 1920, Paul Püschel, który był ekspertem w dziedzinie uprawy i przeróbki lnu, zbudował wielką roszarnię, w której przerabiał len do fazy międlenia (w okolicy uprawiano wiele lnu, ponieważ wybitnie sprzyjały temu warunki wodne na Równinie Szprotawskiej).

- Na skutek „rządowej intrygi Niemiec z Rosją” Püschel został doprowadzony do upadłości. Majątek zakupiony zostały w 1928 r. przez rodzinę Mathisów. Agronom P. Mathis także nie mógł utrzymać roszarni i sprzedał ją przędzalni „Erdmannsdorf-Zillerthalsche Spinnerei’. Ona w ciągu kilka lat przekształciła roszarnię w duży i szeroko znany zakład, zatrudniający 220 osób – czytamy na www.glogow.pl.

W sierpniu 2013 roku obiekt częściowo zniszczył pożar. Do tego roku tereny po zakładzie były w rękach prywatnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto