Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policyjne patrole na głogowskim kolejowym dworcu. Funkcjonariusze kierują uchodźców do miejsc noclegowych i chronią przed oszustami

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Policyjne patrole na głogowskim kolejowym dworcu
Policyjne patrole na głogowskim kolejowym dworcu arch. Policja
Policjanci na głogowskim dworcu. Nie tylko informują uchodźców, jak dotrzeć do miejsca noclegu, ale chronią przed niebezpieczeństwem. Chodzi też o zagrożenia, które mogą na nich czyhać, szczególnie na kobiety i dzieci. Pojawiają się informacje o handlu ludźmi.

Głogowscy policjanci regularnie patrolują perony głogowskiego dworca. Pojawiają się najczęściej w godzinach przyjazdów pociągów, głównie ze wschodu Polski.

- Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa, także uchodźcom z Ukrainy. Bierzemy pod uwagę wszelkie zagrożenia, które mogą czyhać, szczególnie na kobiety i dzieci. Pojawiają się informacje dotyczące handlu ludźmi. Zwracamy szczególną uwagę na osoby przebywające na dworcach, czy oferujące pomoc kobietom – wyjaśnia Łukasz Szuwikowski z KPP Głogów. - Robimy wszystko, by obywatele Ukrainy, którzy szukają u nas schronienia bezpiecznie dotarli do celu.

Obawy nie są bezpodstawne. Kilka dni temu we Wrocławiu doszło do zatrzymania 49-letniego mężczyzny. Podejrzany jest o zgwałcenie 19-letniej Ukrainki, której wcześniej zaoferował pomoc.

Więcej o sprawie:

Jak przyznaje Łukasz Szuwikowski, nieznajomość języka, przeżyta trauma sprawiają, że uchodźcy stają się też celem oszustów czy wręcz sutenerstwa.
Z pociągów przejeżdżających przez Głogów nie wysiada wielu obywateli Ukrainy. A tych, którzy to zrobią, policjanci legitymują i spisują, by mieć informację o ich pobycie na naszym terenie.

- Kierujemy ich do wyznaczonych miejsc noclegowych i przekazujemy informacje, gdzie mogą uzyskać pomoc, także medyczną – dodaje.

W związku z zagrożeniami MSWiA wydało specjalny komunikat związany z sytuacją na Ukrainie:

Aktualna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej daje możliwość uaktywnienia się różnego rodzaju grupom przestępczym dążącym do osiągnięcia szybkiego zysku poprzez wykorzystanie dramatycznego położenia osób uciekających przed agresją militarną i katastrofą humanitarną. Tło wojenne oraz przemieszczanie się dużych grup uchodźców wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na problematykę przestępstw oraz przeciwdziałania postawom patologicznym czy niegodziwemu traktowaniu ludzi. W obliczu tych szczególnych zagrożeń należy skupić się przede wszystkim na grupie dzieci i kobiet mogących stosunkowo łatwo stać ofiarami przestępstwa handlu ludźmi.

Biuro Prezydialne Komendy Głównej Straży Granicznej i Departament Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA wspólnie opracowali merytorycznie i graficznie ulotkę skierowaną do obywateli Ukrainy przekraczających granice polsko-ukraińską. W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia handlu ludźmi - obywatele Ukrainy, jak również wszystkich innych państw mogą prosić o pomoc Krajowe Centrum Informacyjno-Konsultacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto