Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Komunia Święta 2021 w Głogowie - czy będą przesunięcia terminów?

Grażyna Szyszka
W ubiegłym roku 28 czerwca odbyły się komunie święte w kościele na starówce oraz w kolegiacie
W ubiegłym roku 28 czerwca odbyły się komunie święte w kościele na starówce oraz w kolegiacie Grażyna Szyszka
Organizowanie uroczystości pierwszych komunii świętych stoi pod znakiem zapytania. Choć parafie przygotowują dzieci do tego ważnego, katolickiego wydarzenia, to nie wykluczają scenariusza z ubiegłego roku.

W związku z trwającą sytuacją pandemii Wydział Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze przypomniał duszpasterzom obowiązujące wskazania dotyczące I Komunii św. i bierzmowania.

Jeśli chodzi o I Komunię św., to przygotowanie dzieci oraz samo udzielenie sakramentów może mieć miejsce indywidualnie lub w małej grupie z zachowaniem obowiązujących limitów wiernych w kościele. Rodzice mają prawo do decyzji o odłożeniu przygotowania swoich dzieci do czasu ustania epidemii.

W Głogowie się przyjęło, że sezon komunijny otwiera parafia pw. św. Mikołaja na Starym Mieście. Uroczystość jest organizowana w pierwszą niedzielę maja. Czy w tym roku też tak będzie?

- Przygotowujemy się, jakby komunia miała się odbyć 2 maja, ale oczywiście bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze, jak to było w ubiegłym roku – przyznaje ks. kan. Stanisław Brasse, proboszcz parafii. - Przygotowywanie dzieci idzie normalnym rytmem, jednak cały czas obserwujemy sytuację związaną z pandemią.

Proboszcz dodaje, że w razie konieczności zmiany terminu, nowa data jest ustalona na pierwsze dni września. W parafii tej do I Komunii Świętej ma przystąpić ponad setka dzieci.
W ubiegłym roku dzieci przyjęły komunię w mniejszych grupach.

Podobne plany mają pozostałe głogowskie parafie, które czekają na rozwój sytuacji.

Co z bierzmowaniem?

Za zgodą rodziców i samej młodzieży możliwe jest przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Należy je przeprowadzać w małych grupach, w kościele, z zachowaniem obowiązujących limitów wiernych. Co do samej uroczystości udzielenia bierzmowania, zaleca się, aby proboszcz wyznaczył dwóch świadków dla wszystkich przyjmujących sakrament, co pozwoli ograniczyć rozmiary zgromadzenia.
Liturgia bierzmowania w czasie pandemii powinna mieć charakter parafialny, prostą oprawę liturgiczną, bez zbędnych wystąpień i bogatych dekoracji. Z racji na limity wiernych w parafii można roztropnie zaplanować większą częstotliwość udzielania bierzmowania, nawet jedno po drugim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto