Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2021. Procesje w głogowskich parafiach

Grażyna Szyszka
Kacper Chudzik - zdjęcia archiwalne
Boże Ciało w tym roku bez jednej, wspólnej procesji. Będą mniejsze, wokół kościołów lub przez ulice parafii. Dwie z nich organizują msze polowe, by mogło wziąć udział więcej wiernych.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, procesja Bożego Ciała nie będzie szła z parafii do parafii. Każda organizuje uroczystość na swój sposób.

1.Parafia pw. św. Klemensa - w tym roku wyjątkowo wyruszy procesja wokół kościoła po Mszy św. o godz. 9.

2. Parafia pw. św. Mikołaja - Po Mszy św. o godz. 9.30 z kościoła wyruszy procesja i przejdzie ulicami: ul. Rynek, ul. Parafialna, ul. Staromiejska, ul. Świętojańska, ul. Smolna.

3. Parafia pw. Miłosierdzia Bożego - Msza św. z procesją rozpocznie się o godz. 9.30 w kościele. Po Mszy św. procesja do 4 ołtarzy: 1 ołtarz w kościele; 2 ołtarz przy kaplicy Matki Bożej Fatimskiej na parkingu kościelnym, 3 ołtarz przy figurze św. Wojciecha, 4 ołtarz – przy Krzyżu przed głównym wejściem do kościoła.

4. Parafia NMP Królowej Polski - procesja do czterech ołtarzy wyruszy z kościoła po Mszy św. o godz. 9.30 i przejdzie ulicami: Keplera, Merkurego, Saturna i Gwiaździstą do kościoła.

5. Parafia pw. św. M.M. Kolbego - Po Mszy św. o godz. 11 procesja Bożego Ciała ulicami: Legnicką, Polną, Orbitalną, i powrót do kościoła ulicą Legnicką.

6. Parafia pw. św. Wawrzyńca Brzostów - Msza św. i procesja będzie w przestrzeni publicznej na ulicy Perseusza. Msza św. rozpocznie się o godz. 10 na parkingu przy salonie meblowym Black Red. Około 10.45 wyruszy procesja, która okrąży całą ulicę zatrzymując się przy czterech ołtarzach. I ołtarz pomiędzy blokami nr 98-102 oraz 88-96, II ołtarz mieszkańcy przed budynkiem Warsztatów Terapii Zajęciowej „Arka”, III ołtarz (naprzeciw Pizzerii), IV ołtarz na skarpie koło przystanku autobusowego od strony Brzostowa.

7. Parafia NSPJ Krzepów - Msza św. o godz. 10 na placu przykościelnym przy grocie Matki Bożej, po której ruszy procesja po ulicach parafii zatrzymując się przy ołtarzach.

Apel o zachowanie dystansu

Podczas procesji obowiązują ograniczenia związane z aktualną sytuacją epidemiczną. Wierni mają obowiązek zachowywania dystansu min. 1,5 m, a jeśli nie jest to możliwe powinni zasłaniać nos i usta maseczką. Podczas uroczystości religijnych na zewnątrz nie ma limitów wiernych. Nadal jednak należy się do nich stosować w kościołach.

Na piątek, 4 czerwca , bp Tadeusz Lityński udziela wszystkim diecezjanom i wiernym przebywającym na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dyspensy od zachowania wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Historia święta

Pierwsza procesja Bożego Ciała została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Używane do dzisiaj teksty liturgiczne tej uroczystości opracował wybitny teolog św. Tomasz z Akwinu. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto