Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeologiczne odkrycie na starówce

Grażyna Szyszka
Odkopano relikty wyjątkowo rzadkiego, pochodzącego z XIV wieku pieca do wypalania ceramiki. Archeolodzy znaleźli też zachowane ludzkie szczątki.

Na Starym Mieście, podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie przyszłego Bulwaru Nadodrzańskiego dokonano cennego odkrycia. Oprócz wielu elementów budowlanych dawnego klasztoru franciszkanów, odkopano relikty wyjątkowo rzadkiego, pochodzącego z XIV wieku pieca do wypalania ceramiki, głównie budowlanej.
– Nie spodziewaliśmy się, że będzie on tak dobrze zachowany – przyznaje archeolog z Wrocławia Aleksander Limisiewicz – Jest zbudowany z cegły o dużym, kopulastym przekroju. Aby mógł długo utrzymać wysoką temperaturę, w jego wnętrzu zbudowano kopułę z cylindrycznych naczyń otwartych z jednej strony, przypominający piece budowane przez dzisiejszych zdunów – opowiada archeolog.
Piec był duży, a jego dolna komora miała pół metra wysokości. W środku można było ułożyć około 1 metra sześciennego ceramiki budowlanej.
Archeolodzy znaleźli w środku resztki cegieł, dachówek oraz naczyń, które w nim wypalano.
Oprócz dużego pieca, odkryto też inne, służące do wytopu szkła i innych przedmiotów. Znaleziono także kilka pochówków prawdopodobnie z XVI wieku. Ludzkie szczątki złożono płytko, niedbale, jakby w pośpiechu.
Wykopaliska muszą być najpierw opisane, a potem zapadnie decyzja co do ich wyciągnięcia i zakonserwowania.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto