Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

22 marca przypada Światowy Dzień Wody. W Głogowie nad jej jakością w PWiK czuwają m.in. małże

Grażyna Szyszka
W Głogowie nad jej jakością w PWiK czuwają m.in. małże
W Głogowie nad jej jakością w PWiK czuwają m.in. małże PWiK
Światowy Dzień Wody w tym roku pod hasłem wód podziemnych. Z jakich wód korzysta PWiK w Głogowie?

22 marca przypada Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku wydarzenie to obchodzone jest pod hasłem: wody podziemne – uwidocznij niewidzialne. Czy wiecie z jakich wód korzysta Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie?

Głębinowe ujęcie wody ma prawie 40 lat

Miasto korzysta z ujęcia głębinowego. Jest zaopatrywane w wodę z ujęcia w Serbach, które powstało w 1984 roku. Na jego terenie znajduje się 18 studni głębinowych. Nie są one typowe, bo zaglądając do nich nie widzimy lustra wody, a jedynie urządzenie do pompowania jej bezpośrednio do Stacji Uzdatniania Wody w Serbach.
Każda studnia znajduje się w zamkniętej komorze, jest to odwiert o głębokości od 46 do 63 metrów w głąb ziemi, w której umieszczono rurę z filtrem w warstwie wodonośnej. Woda ze studni tłoczona jest za pomocą wpuszczonego w nią zestawu pompowego umieszczonego na głębokości 16 metrów.

– Nasza woda w pierwszym etapie przechodzi proces napowietrzania i filtracji, a następnie podlega dezynfekcji promieniami UV. Warto wiedzieć, że dezynfekcja poprzez lampę UV jest całkowicie bezpieczna, jest to proces fizyczny, który nie wprowadza żadnych środków chemicznych i nie zmienia smaku oraz zapachu wody. Ten ostatni etap wykonujemy profilaktycznie, bo tak naprawdę woda z naszych studni jest czysta bakteriologicznie. Mamy taką wiedzę, bo woda surowa jest badana przez nasze laboratorium trzy razy w tygodniu– mówi Grzegorz Hoffa, kierownik Wydziału Wody w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie.

Mimo że ujęcie w Serbach ma już prawie 40 lat, to dostawy wody dla mieszkańców Głogowa nie są zagrożone jeszcze na kilkadziesiąt lat.

Woda dobra jakościowo i smaczna

Dodatkowo nad jakością głogowskiej wody czuwają małże oraz wspomniane już akredytowane laboratorium.

– Pierwszymi testerami wody w głogowskim PWiK są małże. Pracują tu przez trzy miesiące. Po tym czasie znów wracają do swojego środowiska naturalnego - mówi Magdalena Ruta, specjalistka do spraw promocji w PWiK w Głogowie. - Jednorazowo naszą wodę testuje osiem małż. Te małe mięczaki są bardzo wybredne jeżeli chodzi o środowisko, w którym żyją. Najlepiej czują się w wodach czystych. Jeśli ich środowisko jest zanieczyszczone, to zamykają się w skorupce. W przypadku kiedy trzy małże zamkną się jednocześnie, system biomonitoringu zaalarmuje o zanieczyszczeniu wody.

Takie rozwiązanie funkcjonuje w Głogowie od 2011 roku i od początku nie doszło jeszcze do sytuacji, w której małże alarmowałyby o złym stanie wody. Oprócz tego głogowska woda spełnia wszystkie rygorystyczne normy dla wód pitnych. Dlatego nie należy się obawiać i pić głogowską kranówkę, bo jest smaczna i zdrowa.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto