Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zebrali ponad 5100 podpisów przeciw podwyżkom rachunków za ciepło

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Podsumowanie zbiórki
Podsumowanie zbiórki Kacper Chudzik
Zakończyła się akcja zbierania podpisów przeciw podwyżkom cen ogrzewania w Głogowie.

Przy Targowisku Zielony Rynek w Głogowie podsumowano organizowaną przez lokalnych członków Platformy Obywatelskiej zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie podwyżek cen ogrzewania. W sumie przez kilka tygodni trwania akcji udało im się zebrać 5113 podpisów. Zainteresowanie akcją wydaje się spore, bo i temat podwyżek dotyczy każdego. A mało kto lubi płacić przecież więcej.

– Tą akcją i zbiórką podpisów chcieliśmy pokazać ogromne niezadowolenie związane z podwyżkami za ciepło. Tu nie ma polityki, ale tu wszyscy wskazują wprost - ceny za ciepło są zbyt wysokie. Musimy zrobić wszystko, aby ci co decydują o podwyżkach zauważali niezadowolenie naszych mieszkańców – mówił Łukasz Horbatowski, przewodniczący głogowskiej PO.

Podczas podsumowania zbiórki podpisów działacze PO pojawili się przy Zielonym Rynku z kocami - mówiąc, że mają nadzieję, że te koce nie będą potrzebne mieszkańcom jesienią i zimą. Teraz organizatorzy zbiórki umawiają się w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie chcą złożyć zebrane w Głogowie podpisy.

– Jeśli będą próbowali to przeczekać, przemilczeć to mamy przygotowane kolejne akcje – dodaje radny miejski Sławomir Majewski.

Energetyka wyjaśnia ceny ciepła

Dostarczająca do miasta spółka Energetyka przypomina, że wyższe taryfy wprowadzono na przełomie kwietnia i maja, choć powinno się to zrobić w lutym. Samo to pozwoliło na oszczędzenie mieszkańcom mocno odczuwalnych obciążeń finansowych w sezonie grzewczym.

- Dla odciążenia Państwa rachunków, stosujemy rozwiązania przewidziane w Rządowej Tarczy Energetycznej, w szczególności polegające na zastosowaniu mechanizmu wyrównań i rekompensat. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. 2022 poz. 1967) jesteśmy zobligowani do stosowania tzw. maksymalnych cen dostawy ciepła. Dzięki temu stosowana cena dostawy ciepła jest niższa o ok. 46 zł/GJ od uzasadnionych kosztów jej wytwarzania i przesyłania do Państwa gospodarstw domowych- tłumaczy Arkadiusz Janusz, prezes zarządu Energetyka

Energetyka nie wyklucza również, że taryfy będą obniżane, w zależności od sytuacji na rynku. Na to jednak trzeba jeszcze poczekać.

- Obserwujemy sytuację na rynku. W przypadku utrzymania spadkowej tendencji cen paliwa gazowego i stabilnych cen uprawnień do emisji CO2 zakładamy obniżenie taryf w 2024 roku - zapewnia Arkadiusz Janusz.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto