Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taryfa będzie niższa, a miasto dopłaci do rachunków. Będzie taniej za ciepło w Głogowie

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
od 16 lat
Będzie taniej za ciepło w Głogowie. Mieszkańcom mają pomóc obniżone taryfy, ale również dopłata od urzędu miejskiego.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej zwołanej w głogowskim ratuszu KGHM ogłosił, że do Urzędu Regulacji Energetyki trafił wniosek o obniżenie stawek za ciepło dla mieszkańców Głogowa. Ma ona zacząć obowiązywać od października i, co ważne, nie wzrosnąć od stycznia.

– Uwzględniliśmy zmianę cen gazu na światowych rynkach, wartość uprawnień do emisji CO2 i, przede wszystkim, sytuację mieszkańców. To pozwoliło nam na obniżenie stawki za ciepło w Głogowie o blisko 20 procent. Wierzymy, że będzie to odczuwalna zmiana dla przeszło 20 tys. gospodarstw domowych w Głogowie. Pozwoli ona mieszkańcom na poczucie spokoju i przewidywalności sytuacji – mówi Piotr Chęciński, dyrektor komunikacji korporacyjnej KGHM Polska Miedź S.A.

Od kilku miesięcy trwały działania nad porozumieniem w tej sprawie. A wspólne stanowisko musiały wypracować KGHM, spółka Energetyka oraz Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy. Dwie pierwsze wytwarzają ciepło, natomiast WPEC dostarcza je do mieszkańców. Dzięki porozumieniu firm koszty ogrzewania dla mieszkańców zmniejszą się.

Dopłata z miasta do ogrzewania

A na tym nie koniec. Od września do grudnia 2023 roku w obniżeniu rachunków pomoże mieszkańcom także dopłata udzielona przez miasto. Ratusz przeznaczy na to blisko 4 miliony złotych. Dopłata dla gospodarstwa ma wynieść blisko 50 zł miesięcznie.

– Łączna wartość dopłat to aż 4 mln złotych. Stosowną uchwałę wprowadzimy na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Niejako w celu zrekompensowania tego wydatku, KGHM wesprze nasze miasto w programie Nowoczesny Szpital, dofinansowując modernizację oddziału chirurgii. Rozmawiamy także o wsparciu przez KGHM innych dziedzin życia w mieście – dodał Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Miasto ze swojego budżetu przesunie więc 4 miliony na dopłaty, a KGHM wesprze na taką kwotę głogowski ratusz w projektach związanych ze szpitalem. To nowatorskie rozwiązanie na skalę kraju. Dzięki niemu firma będzie mogła wesprzeć mieszkańców niebezpośrednio.

Obecnie przy zaliczce na ogrzewanie mieszkańcy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Głogowie płacą za metr sześcienny od 8 do 12 zł, w zależności od budynku i Wspólnoty Mieszkaniowej. W najdroższym wypadku dla 50-metrowego mieszkania jest to więc 600 złotych. Obniżenie taryfy i dopłata mogą więc znacznie pomóc domowym portfelom. Uchronią ich też przed drastycznymi podwyżkami od stycznia, gdy przestaną obowiązywać tzw. tarcze.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto