Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Figura Chrystusa Króla ze Świebodzina ma już 10 lat. Zobaczcie, jak ją stawiano

RED
Chrystus Król ze Świebodzina to jedna z najwyższych figur na świecie
Chrystus Król ze Świebodzina to jedna z najwyższych figur na świecie Alicja Kucharska/ Mariusz Kapała/Grzegorz Walkowski
Znana na całym świecie, figura Chrystusa Króla w Świebodzinie ma już 10 lat. Wzorowana na pomniku Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro została postawiona na kamiennym nasypie na skraju miasta, tuż przy trasie S3. Widać ją z daleka.

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie 21 listopada odbyły się główne uroczystości z okazji 10 - lecia powstania figury Chrystusa Króla. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Paweł Socha.

W homilii bp. Pawła Sochy nie zabrakło odniesienia do znanej na całym świecie figury w Świebodzinie.

– Figura Chrystusa Króla wybudowana z takim trudem i miłością do Boga i ludzi niech będzie Chrystusowym wołaniem o miłość, o prawdę, o godność człowieka, o pokój w narodzie i między narodami, o sprawiedliwość i umiejętność przebaczania naszych słabości, zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i u ludzi dobrej woli całego świata – mówił biskup.

Figura Chrystusa Króla ma 36 metrów wysokości

Pomnik zbudowany jest przy ul. Sulechowskiej w Świebodzinie na 16-metrowym nasypie z kamieni i gruzu, przy zjeździe z drogi S3 (węzeł Świebodzin Południe). Jadąc samochodem nie sposób go przegapić - jest widoczny już z dużej odległości.
Pomnik wzorowany był na pomniku Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, ale jest od niego wyższy. Ma wysokość 36 metrów wraz z koroną i wykonany jest w technologii siatkobetonu. Korona na skroni figury ma 3,5 metra średnicy oraz 3 m wysokości i w całości jest pozłocona, głowa ma 4,5 m wysokości i waży 15 ton. Każda z dłoni ma po 6 m długości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 24 metry. Koszt całej budowy szacuje się na ok. 6 milionów złotych, które zostały pokryte z dobrowolnych datków parafian, Polonii amerykańskiej, a także lokalnych przedsiębiorców.

Głównym inicjatorem i pomysłodawcą budowy pomnika był proboszcz parafii – sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie – ks. prałat Sylwester Zawadzki, który w 2001 r. rozpoczął działania zmierzające do wybudowania w Świebodzinie pomnika o wielkości zbliżonej do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.
Zasadnicze prace budowlane nad pomnikiem rozpoczęto od usypania 16,5 metrowego kopca z ziemi, gruzu i kamieni.
21 listopada 2010 biskup Stefan Regmunt poświęcił figurę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto