Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znajdują kolejne martwe dziki. W sumie 20 zwierząt. Czy wirus ASF przenosi się na nasz teren?

Kacper Chudzik, Eliza Gniewek-Juszczak
Sołtys Tarnowa Jeziernego Ireneusz Nowak jest zaskoczony wykryciem przypadku chorego dzika
Sołtys Tarnowa Jeziernego Ireneusz Nowak jest zaskoczony wykryciem przypadku chorego dzika Eliza Gniewek-Juszczak
Od czasu potwierdzenia w piątek (15 listopada) wykrycia w okolicach Sławy (woj lubuskie) martwego dzika chorego na Afrykański Pomór Świń, znaleziono w regionie jeszcze 20 martwych dzików. Czy jest zagrożenie, że wirus przeniesie się również na tereny dolnośląskich lasów?

W prowadzonych w sobotę poszukiwaniach w lasach w okolicach Tarnowa Jezierniego brało udział blisko 150 osób, w tym myśliwi z Koła Łowieckiego „Ryś" w Sławie oraz głogowskiego koła „Wilk". W tym czasie odnaleziono trzy martwe dziki na terenie gminy Sława. Kolejnych sześć martwych zwierząt odnaleziono na terenie powiatu Nowosolskiego. Od wszystkich pobrano próbki, w celu sprawdzenia czy cierpiały na wirusa ASF.

W kolejnym dniu znaleziono jeszcze 11 martwych dzików, wszystkie w okolicach Nowej Soli. W poniedziałek poszukiwania przeniosą się przede wszystkim w te okolice i będą prowadzone przez tamtejszych myśliwych, OSP oraz służby weterynaryjne.

– My w swoim zakresie będziemy jeszcze sprawdzać nasze rejony. Czekamy też na dalsze dyspozycje od Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii – mówi Jan Dekier, prezes Koła Łowieckiego „Ryś".

Póki co, nie wygląda na to, żeby wirus przenosił się w stronę Głogowa, jednak służby są w gotowości. W przypadku odnalezienia w naszej okolicy martwego dzika należy zgłosić ten fakt odpowiednim służbom - władzom gminy, powiatu, policji, powiatowemu lekarzowi weterynarii lub kołom łowieckim.

To pierwszy w zachodniej Polsce przypadek pojawienia się wirusa. Zaniepokojeni są nim przede wszystkim rolnicy i producenci mięsa z regionu. ASF potrafi zdziesiątkować hodowlę. Wokół pierwszego miejsca odkrycia dzika chorującego na ASF wyznaczono strefę ochronną o promieniu 5 kilometrów. Została ona ogrodzona. Będzie tam musiało dojść do odstrzału dzików.

– Nie chcemy tego. Wiemy też jaka będzie reakcja społeczna. Ale trzeba będzie to zrobić, gdy sztab kryzysowy wyda taką decyzję – dodaje Jan Dekier.

Mięso z takich odstrzałów zostanie poddane utylizacji w specjalnych zakładach. Wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, jednak bardzo szybko zabija trzodę chlewną.

Mieszkańcy Tarnowa Jeziernego zaniepokojeni

We wsi w okolicach Sławy Afrykański Pomór Świń to teraz temat numer jeden. Choć nie ma tu dużych hodowli świń, część mieszkańców obawia się zaistniałej sytuacji. Choć niektórzy się tego spodziewali

– To było jasne, że ta choroba przyjdzie – stwierdza pan Paweł, mieszkaniec sąsiedniej gminy. – Pewnie z zachodu dotarła, tylko tam się o tych przypadkach nie mówi. Choroby dzików i świń były, są i będą. W latach 60. mój ojciec miał trzydzieści świń. Zachorowały. Na zlecenie weterynarza przyjechał myśliwy. Zastrzelił wszystkie po kolei. Potem kazali dół wykopać i zasypać wapnem. I na dziesięć lat dostał zakaz hodowli świń. Tak się te sprawy wtedy załatwiało.

W Tarnowie Jeziernym jest tylko 35 numerów domów, w których mieszkają stali mieszkańcy. Reszta zabudowań to domki letników.

– Latem ciągle jest kolejka w sklepie, tłok nad jeziorami. Korki na drodze. Teraz odpoczywamy. Skąd taki przypadek chorego dzika? Może ktoś podrzucił – zastanawia się jeden z mieszkańców wsi.

W Tarnowie mało kto teraz kury hoduje, o świniach nie ma mowy. – U nas jest obszar Natura 2000 i mamy turystów. Nie możemy żadnych takich hodowli czy jakichś zakładów otwierać – mówi młoda mieszkanka wsi.

- W okolicy Tarnowa Jeziernego nie ma hodowli świń - przyznaje zastępca burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski. – Są u nas takie hodowle, ale w północnej części gminy. Na ten moment obszar skażony jest niewielki. Ale sytuacja jest dynamiczna.

Lubuskie jest wśród regionów, gdzie trzody chlewnej hoduje się najmniej w kraju. Najwięcej jest w Wielkopolsce. Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki zwołał w piątek w trybie pilnym naradę z powiatowymi lekarzami weterynarii.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto