Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoty Stok: Zabierz pamiątkę z kopalni złota

Redakcja
Dariusz Gdesz
Zabierzesz stąd bogactwo, o jakim nie śniło się najstarszym alchemikom. W złotostockiej kopalni czekają na ciebie ich młodsi koledzy po fachu, czeka stary górnik, który przed wiekami stanął tu do ciężkiej pracy, czeka świat podziemnych historii i legend, mieniących się blaskiem złotego kruszcu z dodatkiem zabójczej mocy arszeniku. Te korytarze zaprowadzą cię aż przed ołtarz Wita Stwosza, do komnat Napoleona Bonaparte, i jeszcze dalej - na pokład Santa Marii, utrzymującej Kolumba na powierzchni... i w przekonaniu, że dopływa do Indii. A złote sztabki i dukaty możesz sobie zabrać na pamiątkę.

Najpierw była kopalnia, potem - cały Złoty Stok. Kronikarze dokopali się tu do początków górnictwa z XIII wieku, przypuszczenia sięgją nawet czterech tysięcy lat. W 1962 r. kopalnia została zamknięta, ale to już zupełnie inna epoka. Ponad 30 lat później sztolnie ożyły kusząc przyjezdnych złotą trasą turystyczną. Z roku na rok podziemna wędrówka pod Złotym Stokiem wydłuża się o nowe fakty, atrakcje i historie, których pointy wciąż kryją się w niedostępnych rewirach 300-kilometrowego labiryntu.

ZWIEDŹ ZAMKI I PAŁACE DOLNEGO ŚLĄSKA

Podziemny humor
W sztolni "Gertruda" zadomowiło się oryginalne Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Kilkaset tabliczek z przestrogami i przypomnieniami robi wrażenie... Niektóre pełne są niezamierzonego humoru. Na przykład: "Drabina do celów gospodarczych, zabrania się wprowadzania osób niepełnosprawnych", "Pamiętaj, że urodziłeś się bez części zamiennych", "Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu", "Uwaga, schyl głowę". Te oczywiste apele to twórczość emerytowanych dziś BHP-owców i pracowników Obrony Cywilnej. Ale są i nowsze, równie groźne ostrzeżenia, np.: "Teren prywatny, obserwowany. Wyrzucanie gruzu i śmieci wzbronione. Będzie cię to drogo kosztowało".

Większość metalowych tabliczek przynieśli sami turyści, za co spotkała ich nagroda w postaci bezpłatnego wstępu do podziemi.

Kopalnia czynna codziennie
- sezon letni(1.IV - 31.X) od 9:00 do 18:00
ostatnie wejście 17.30

- sezon zimowy (1 XI - 31 III) od 9:00 do 17:00
ostatnie wejście 16.00

Czas zwiedzania około 90 minut

Ceny biletów:
17 zł normalny
14 zł ulgowy

(Dzieci od 4 roku życia,emeryci, renciści, studenci, młodziż szkolna). W cenie biletu przewodnik, przejazd podziemną kolejką, muzeum minerałów

ZOBACZ, GDZIE ZJESZ COŚ DOBREGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto