Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złote gminy

Barbara Chabior, Wojciech Szymański
Polkowice potwierdzają swoją silną pozycję. Po raz piąty gmina znalazła się w pierwszej dziesiątce Złotej Setki Samorządów – rankingu przeprowadzonym przez Centrum Badań Regionalnych.

Polkowice potwierdzają swoją silną pozycję. Po raz piąty gmina znalazła się w pierwszej dziesiątce Złotej Setki Samorządów – rankingu przeprowadzonym przez Centrum Badań Regionalnych. Tuż za Polkowicami znalazła się Jerzmanowa. W setce "złotych" są także debiutanci z Dolnego Śląska: Czarny Bór i Długołęka.

W tym rankingu, przygotowywanym przez Centrum Badań Regionalnych już po raz siódmy, premiowane są przede wszystkim inwestycje, które gminy poczyniły w ciągu ostatnich trzech lat w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Laureaci tytułu muszą wykazać się dużą dyscypliną finansową - nie mieć na swoim koncie deficytów lub nadwyżek – oraz udowodnić swój talent do przyciągania nowych mieszkańców. W wytypowanej w ten sposób Złotej 100 znalazło się aż 12 dolnośląskich samorządów. Więcej było tylko w Mazowieckiem i Śląskiem (w rankingu znalazło się 12 gmin z Wielkopolski). W skali kraju Dolny Śląsk ma czwarte miejsce pod względem wielkości inwestycji miast i gmin w województwie. Wyprzedza nas tylko mazowieckie, pomorskie i małopolskie.

Złoto z miedzi

Polkowic nie jest w stanie pobić żadna inna dolnośląska gmina. Z 98-milionowym budżetem, przy 26 tysiącach mieszkańców, nie ma sobie równych. Jeśli plany się powiodą, to w tym roku na inwestycje Polkowice wydadzą 21 milionów złotych. To sporo, choć znacznie mniej niż w latach poprzednich. I zapewne w przyszłych latach, tak jak już pięć razy pod rząd, znów uplasują się w pierwszej dziesiątce tabeli gospodarnych samorządów.
Źródłem polkowickiego bogactwa jest przemysł miedziowy, który płaci wysokie podatki za korzystanie z terenów gminy. A że gmina środków tych nie przejada, tylko inwestuje, sukcesy widać gołym okiem. W polkowickiej strefie miejsca pracy stworzył Volkswagen, Sitech, kanadyjski Royal Europe. Teraz przybywa nowy inwestor – japoński producent klimatyzacji.

Z miedziowego kombinatu żyją jak pączki w maśle okoliczne gminy. Jerzmanowa, w rankingu tylko o oczko niżej za Polkowicami (szósty raz w Złotej Setce), ma 11-milionowy budżet, 3 miliony zł wyda w tym roku na inwestycje. A że żyć jest tu dobrze, świadczyć może i to, że w ostatnim roku do 3 tysięcy mieszkańców dołączyło 150 przybyszy.

- Chce się u nas mieszkać, bo warunki tu z roku na rok coraz lepsze – tłumaczą w gminnym urzędzie. - Domy rosną jak grzyby po deszczu, w poszukiwaniu natury, ciszy, lasów i pięknych okolic przeprowadzają się do nas mieszkańcy Głogowa i Polkowic.

Podobne walory ma czterotysięczna Kotla, debiutująca w Setce, ale od razu na 50. miejscu. Do niedawna udręczona i zatruta przemysłem miedziowym, dziś jest pełnym grzybów i jagód zapleczem rekreacyjnym Zagłębia Miedziowego. Ta gmina również inwestuje rekordowe kwoty w drogi, kanalizacje, wodociągi, czyli w poprawianie życia mieszkańców – przynajmniej 1/3 rocznego budżetu, nie licząc środków pomocowych.

Turystyka – klucz do sukcesu

Różowo w przyszłość (i na kolejne rankingi) mogą patrzeć gminy, które potrafią wykorzystać swoje położenie i walory. Wysoko uplasowało się między innymi Stronie Śląskie (25 miejsce, 5. raz wśród stu najlepszych), bo stawia na turystykę. Gminne inwestycje zmierzają nie tylko do poprawienia życia 8 tysięcy mieszkańców, ale przede wszystkim do zwabienia turystów.

- Jeśli będzie się im tu dobrze odpoczywać, zostawią pieniądze, a ludzie będą mieć pracę – powiada Joachim Cop, sekretarz gminy. Dlatego dba się o to, by powstawały wygodne, dobre, oświetlone drogi, wymienia i modernizuje kanalizację, tworzy nowy zbiornik retencyjny i nowe ujęcia wody. Bezrobocie nadal jest jeszcze duże, jak w całym dawnym województwie wałbrzyskim (30 proc.), ale władze gminy liczą na to, że rozwój turystyki to zmieni. Stronie słynie przecież ze wspaniałych terenów górskich, narciarskich czy choćby Jaskini Niedźwiedziej. - A na dodatek – dodaje – mamy szczęście do władzy. Nie ma politycznych rozgrywek, tylko dobre gospodarowanie.
Siłę z turystyki czerpią również Duszniki Zdrój (54 miejsce, 5 raz na liście). Stawia na nią z powodzeniem – jak widać z 72. pozycji w tabeli Złotej Setki, w której pojawia się pierwszy raz - Czarny Bór, niewielka gmina wałbrzyska (4900 mieszkańców), z aż 35-procentowym bezrobociem. Wójt dumny jest z wybudowanych przez gminę wspaniałych ścieżek rowerowych i kończonej hali sportowej z widownią na 200 osób. Gmina inwestuje w uzbrajanie terenów budowlanych – działki pod domki sprzedają się na pniu. Z 9-milionowego budżetu na inwestycje idzie ponad 2 miliony. I tak jest już od kilku lat. Samorząd wierzy, że wkrótce powodzenia przełożą się na spadek bezrobocia.

Satelici metropolii

Życie w pobliżu dużego miasta ma swoje bardzo dobre strony. Jeśli umie się to sąsiedztwo odpowiednio wykorzystać, powodzenie murowane. Tak jest z podwrocławskimi Kobierzycami (30. miejsce, 5. raz w pierwszej setce), Długołęką (debiut na liście i 83. miejsce), czy Świętą Katarzyną (57. pozycja, 4. Raz na liście). W takich miejscowościach najchętniej lokują się duzi inwestorzy (hale, magazyny, wytwórnie, fabryki). To samonakręcająca się machina: gospodarcze pobudzenie daje pieniądze, które zainwestować można w poprawę warunków życia i przyciągnięcie następnych środków. - Ale trzeba to robić rozsądnie, ograniczać wydatki bieżące i inwestować. Priorytety to kanalizacja, drogi, wodociągi – mówią w Długołęce.

Gospodarczy boom w gminach przynoszą gminom nie tylko własne pieniądze lub umiejętne przyciąganie bogatych gości. Liczy się też spryt i konsekwencja w staraniach o pomocowe z różnych funduszy albo z państwowego budżetu.
Nadal jednak jeszcze natłok inwestycji nie zawsze jest jednoznaczny ze spadkiem bezrobocia w gminie. W zwycięskim Polkowicach jest ono znacznie niższe od średniej krajowej, ale już w rejonie wałbrzyskim obecność w złotych rankingach nie przekłada się na wykreślenie ich z czarnych statystyk Urzędów Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto