Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Jaczowiacy ma 65 lat

Urszula Romaniuk
Od 65 lat zespół z Jaczowa bawi publiczność przekazując jej także ludową kulturę wraz z jej pięknem
Od 65 lat zespół z Jaczowa bawi publiczność przekazując jej także ludową kulturę wraz z jej pięknem fot. archiwum zespołu
Śpiewem, tańcem i kolorowymi strojami ubarwiają niejedną uroczystość. Chętnie też występują w konkursach i na przeglądach. Czują się rodziną.

Oprócz dwóch czy trzech osób, pozostali są ze sobą spokrewnieni. To praktycznie jedna rodzina - mówi Teresa Żak z zespołu "Jaczowiacy" z Jaczowa.
Zespół liczy obecnie 41 osób, w tym jest pięcioosobowa kapela. Najmłodsi mają po sześć lat: Karol Bielski i jego brat Edward oraz Cyprian Śmigaj. Najdłużej w zespole jest jego kierownik Małgorzata Kuchnicka, od 1984 roku.

Niedawno "Jaczowiacy" hucznie świętowali 65-lecie działalności. Jak mówią, to już szóste pokolenie zaczyna przygodę z folklorem. A zaczęła ją nieżyjąca już Michalina Hankiewicz, założycielka i pierwszy kierownik grupy. Sama pisała teksty piosenek, reżyserowała występy, dbała o stroje. Debiut przypadł na sierpień 1945 roku, podczas pierwszych na tym terenie dożynek. Rok później zespół dał pierwsze przedstawienie pt. "Sierotka Marysia" według opowiadania Marii Konopnickiej. Potem były kolejne, ale najważniejsze pozostały taniec i śpiew na folklorystyczną nutę. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Zmieniły się czasy i ludzie też są inni. - Kiedyś nie było maszyn, wszyscy ciężko pracowali, ale na wszystko był czas i chęci - wspominają jaczowianki. - Teraz każdy się spieszy, patrzy na tylko swoje, na pieniądze. Na szczęście, u nas młodzi garną się jeszcze do zespołu i do pomocy, jak trzeba.

W ścisłym repertuarze, jaki "Jaczowiacy" prezentują podczas występów jest 10 piosenek. Do tego dochodzą okolicznościowe. Wiele razy zespół był nagradzany i wyróżniany, m.in. na przeglądach w Legnicy, Piotrkowie Trybunalskim i Ciechocinku. Nie ma chyba gminnej uroczystości, na której zabrakłoby jego śpiewu i tańca. Próby są raz-dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Do tego wyjazdy. To obowiązek, ale panie z zespołu nie wyobrażają już sobie życia bez tego. - W niedzielę wystąpimy kolegiacie - dodaje Małgorzata Kuchnicka.

Z okazji jubileuszu "Jaczowiacy" dostali od gminy Jerzmanowa 10 tys. zł. I pojadą na wycieczkę.

Debiut zespołu "Jaczowiacy"

Po raz pierwszy zespół wystąpił publicznie w sierpniu 1945 roku podczas pierwszych w tym rejonie dożynek wiejskich. Jego założycielką i prowadzącą była nieżyjąca już Michalina Hankiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto