Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiornik „Żelazny Most" należący do KGHM widać nawet z kosmosu! Jego rozbudowa ma się zakończyć pół roku przed czasem

RED
Zbiornik „Żelazny Most” koło Polkowic to największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych. Widać go nawet z kosmosu. Jego nazwa pochodzi od miejscowości, w pobliżu której jest położony. Aktualnie trwa jego rozbudowa, a prace mają się zakończyć wcześniej niż planowano.

Rozbudowa zbiornika Żelazny Most ma się zakończyć wcześniej niż planowano. Budowa Kwatery Południowej realizowana w ramach aktualnej umowy z firmą Budimex obejmuje trzy fazy.

Faza pierwsza została odebrana w lutym bieżącego roku, a odbiór drugiej ma być lada dzień. Jak informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka KGHM, uzyskane zostały wszystkie wymagane w tym celu decyzje.

- Aktualnie KGHM posiada gotowość do uruchomienia obiektu i rozpoczęcia deponowania w nim odpadów poflotacyjnych. Termin wykonania robót w ramach trzeciej fazy wyznaczony jest na 30 czerwca 2022 r., jednakże stan zaawansowania robót pozwala na stwierdzenie, że roboty budowlane zakończą się co najmniej sześć miesięcy przez planowanym terminem, czyli jeszcze w 2021 roku - wyjaśnia Sylwia Jurgiel.

Większość robót zasadniczych takich jak np.: budowa zapór ziemnych, konstrukcje żelbetowe, realizacja uszczelnień, instalacja rurociągów drenażowych są już praktycznie zrealizowane i na tych asortymentach prowadzone są gównie roboty wykończeniowe np. nadawanie ostatecznej geometrii, humusowanie, likwidacja obiektów tymczasowych, budowa zjazdów i szlaków komunikacyjnych na zaporach itp.
Decyzja o rozbudowie zbiornika o nową Kwaterę Południową była możliwa po podpisaniu w 2017 roku porozumienia przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz gminę Polkowice. Inwestycja przedłuży działalność spółki w regionie o kolejne dekady.

Żelazny Most widać z kosmosu

„Żelazny Most” to obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych należący do KGHM. Jest miejscem deponowania odpadów z flotacji rud miedzi pochodzących ze wszystkich zakładów górniczych Polskiej Miedzi.
Zbiornik „Żelazny Most” to największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych. Widać go nawet z kosmosu. Jego nazwa pochodzi od miejscowości, w pobliżu której jest położony. Zbiornik jest usytuowany jest między miejscowościami Rudna, Polkowice i Lubin w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym.

Jest integralnym i strategicznym elementem procesu technologicznego Polskiej Miedzi. Warunkiem dalszego rozwoju KGHM oraz kontynuacji jej działalności przez następne dziesięciolecia jest rozbudowa Żelaznego Mostu.
Budowę zbiornika rozpoczęto w 1974 roku, a eksploatację (i równoczesną rozbudowę) od 12 lutego 1977 roku. Na jego potrzeby zalano trzy miejscowości: Barszów, Kalinówka i Pielgrzymów.
- powierzchnia całkowita 1394 ha
- objętość całkowita 700 mln m³
- długość zapór składowiska 14,3 km
- wysokość zapór 20~45 m
- objętość wody zgromadzonej w akwenie 8 mln m³
- powierzchnia plaż 770 ha
- powierzchnia akwenu 624 ha
- głębokość maksymalna 2,5 m (wody w stawie nadosadowym)

Obecnie „Żelazny Most” jest rozbudowywany przez Budimex. Prace prowadzone są od półtora roku. W grudniu 2021 roku ma być gotowa nowa Kwatera Południowa Żelaznego Mostu, która zwiększyć pojemność zbiornika z obecnych 780 mln m³ do 950 mln m³ odpadów. Bez rozbudowy Żelazny Most wypełniłby się w roku 2023. Wartość inwestycji to 578 mln zł.
Źródło: Wikipedia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto