Spis treści
Zamek w Czernej - zwiedzanie oraz nocowanie
Piękny zamek stoi tuż nad Odrą w Czernej. To zaledwie 13 km od Głogowa. Zamek ma wśród odwiedzających wiele pochlebnych opinii, zarówno o samym miejscu, jak i właścicielce. Położony wielkim parku (5 hektarów) oferuje też zakwaterowanie w pokojach z łazienką.
Atrakcje zamku i jego okolicy
Goście zamku mogą:
- zwiedzać zamkowe komnaty — cena biletu 2022 wynosi 10 złotych,
- odpoczywać w zaciszu ogrodu,
- spacerować nad brzegiem Odry.
Tuż przy zamku znajduje się naturalna część starorzecza, w której żyje wiele gatunków ryb. Wędkarze mają tu do dyspozycji łowisko.
W najbliższej okolicy są też trasy nordic walking:
- „Po Grzbiecie Dalkowskim” - 14 km
- Trasa piesza”Śladami Edwarda Stachury” – 11 km
Jak dojechać do zamku w Czernej koło Głogowa - mapa
Czerna to miejscowość w Gminie Żukowice, w powiecie głogowskim. Zamek Czerna położony jest blisko Odry, 7 km od miejscowości Bytom Odrzański i 13 km od Głogowa.
Mapa dojazdu do zamku w Czernej, lokalizacja GPS: N 51’708870 E15′907540
Dojazd samochodem:
Od południa (Zgorzelec, Wrocław, Katowice, Kraków)
Jadąc autostradą A4 w Legnicy, należy skręcić na północ (kierunek Szczecin) na drogę S3 (E65). Minąwszy Lubin, kilka kilometrów za Polkowicami należy skręcić na drogę 329 prowadząca do Głogowa. W Głogowie natomiast skręcamy na zachód na drogę 292 prowadzącą do Zielonej Góry. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów, za miejscowością Brzeg Głogowski skręcamy w prawo w drogę, przy której widnieje drogowskaz „Dwór w Czernej”. Jadąc na wprost, dojedziemy do bramy zamku.Od północy (Zielona Góra, Frankfurt)
Z Zielonej Góry wyjeżdżamy na południe drogą S3 (E65) w kierunku na Lubin. Po około 27 kilometrach należy skręcić w lewo na drogę 292 prowadzącą przez Bytom Odrzański do Głogowa. Około 6 km od wyjazdu z Bytomia Odrzańskiego skręcamy w lewo w drogę, przy której widnieje drogowskaz „Dwór w Czernej”. Jadąc na wprost, dojedziemy do bramy zamku.Dojazd pociągiem:
Jadąc pociągiem relacji Zielona Góra – Głogów, należy wysiąść na stacji w Czernej. Na życzenie goście są odbierani ze stacji i dowożeni bezpośrednio do zamku.
Historia pięknego zamku koło Głogowa
Ten zabytkowy obiekt należy do Krystyny Iwanickiej, która ponad 20 lat temu kupiła go i pięknie odrestaurowała. A wymagał sporo pracy, bo zabytek podupadał. Przywrócenie dawnego blasku wymagało wielu pieniędzy, a przede wszystkim serca. Ale opłaciło się, bo obecnie renesansowy zamek zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz cieszy widokiem i zachęcają do zwiedzania.
Właścicielka, Krystyna Iwanicka wspomina, że gdy pierwszy raz przyjechała z Krakowa i stanęła przed zamkiem w Czernej, nie mogła uwierzyć, że należy do niej. Robiła zdjęcia, by po wyjeździe mieć pewność, że była u siebie, w zamku.
Zaczęło się od ogłoszenia, które ukazało się w gazecie. Był rok 1998.
- Przeczytałam, że gdzieś na końcu Polski gmina chce sprzedać renesansowy zamek - wspomina Krystyna Iwanicka dodając, że taki zakup wydawał się jej tak nierealny, że zażartowała przed rodziną, że go kupi.
I tak się stało. Pani Krystyna, pracownik naukowy z Krakowa, zainwestowała w zabytek, z którego chciała zrobić hotelik z restauracją. Na pierwszy rzut oka, był w dobrym stanie, choć widać było ślady podtopienia z wielkiej powodzi 1997.
- Myślałam, że wystarczy posprzątać i pomalować ściany. Szybko się przekonałam, że stan techniczny budowli nie jest najlepszy. Że nie ma wody, nie działa ogrzewanie, a podłogi się zapadają - wylicza pani Krystyna.
Przez kolejne lata właścicielka liczyła koszty remontu i konserwacji zabytku. A nie były one, i wciąż nie są, wcale niskie. Choćby restaurowanie pięknych pieców kaflowych, czy odkrywanie w grubej warstwie olejnych farb ozdobnych sztukaterii.
Krystyna Iwanicka niczego jednak nie żałuje. Poznawała historię obiektu, a także losy jego właścicieli. Podczas prac odkryła między innymi wąskie, tajemne przejście w grubej ścianie, łączące parter z piętrem.
Nazwana przez miejscowych „pałacową" właścicielka cieszy się, że jej wyjątkowy dom odwiedza coraz więcej osób.
Renesansowy dwór w Czernej wzniesiono w latach 1558-1559. Inicjatorem budowy był Wolfgang von Glaubitz, natomiast autorem projektu architekt Jan Lindera.

Zdjęcie: UG Żukowice
W 1725 roku rodzina von Stoschów poddała go renowacji i wzniosła skrzydło wschodnie. Kolejnym przemianom dwór uległ w latach 30 - tych i 50 - tych XIX w. z inicjatywy Budenbrocków.
Obecnie to trzykondygnacyjny, murowany z cegły i kamienia, podpiwniczony budynek założony na planie prostokąta z dostawionym dwukondygnacyjnym skrzydłem od wschodu. Wejście główne do znajduje się po środku elewacji zachodniej. Zdobi je piękny portal z piaskowca. Wokół niego umieszczono osiem tarcz herbowych. Obok wejścia, do murów dobudowano wieżę schodową ze stożkowym dachem.
Na terenie dworskich łąk przylegających do rezydencji, w latach 1830 - 1840 założono park krajobrazowy. Wokół niego poprowadzono promenadę spacerową, a także założono ścieżki.
Prawdopodobnie w wieku XVII usypano wał przeciwpowodziowy, który ciągnie się kilka kilometrów wzdłuż brzegu Odry.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…
Kolejny kraj afrykański przejęty przez Rosję. Komentarz