Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Czernej koło Głogowa. Jeden z piękniejszych na Dolnym Śląsku. Znacie to miejsce?

Grażyna Szyszka
W Czernej koło Głogowa znajduje się piękny, odrestaurowany zamek. Można go zwiedzać i przenocować
W Czernej koło Głogowa znajduje się piękny, odrestaurowany zamek. Można go zwiedzać i przenocować Zdjęcia: Grażyna Szyszka/Kacper Chudzik
W Czernej koło Głogowa stoi jeden z najpiękniejszych zamków nie tylko na Dolnym Śląsku, lecz w całym kraju. Choć to prywatna posiadłość, można go zwiedzać, a nawet w nim przenocować. Coraz częściej miejsce to wybierają pary na plenerowy ślub. Warto zwiedzić pałac i piękny park nad Odrą.

Spis treści

Zamek w Czernej - zwiedzanie oraz nocowanie

Piękny zamek stoi nad brzegiem Odry w Czernej. To zaledwie 13 km od Głogowa, więc można dojechać tam z miasta nawet rowerem. Zamek ma wśród odwiedzających wiele pochlebnych opinii, zarówno o samym miejscu, jak i właścicielce. Położony wielkim parku (5 hektarów) oferuje też zakwaterowanie w pokojach z łazienką.

Atrakcje zamku i jego okolicy

Goście zamku mogą:

  • zwiedzać zamkowe komnaty — cena biletu 2022 wynosi 10 złotych,
  • odpoczywać w zaciszu ogrodu,
  • spacerować nad brzegiem Odry.

Tuż przy zamku znajduje się naturalna część starorzecza, w której żyje wiele gatunków ryb. Wędkarze mają tu do dyspozycji łowisko.
W najbliższej okolicy są też trasy nordic walking:

  • „Po Grzbiecie Dalkowskim” - 14 km
  • Trasa piesza”Śladami Edwarda Stachury” – 11 km

Jak dojechać do zamku w Czernej koło Głogowa - mapa

Czerna to miejscowość w Gminie Żukowice, w powiecie głogowskim. Zamek Czerna położony jest nad Odrą, 7 km od miejscowości Bytom Odrzański i 13 km od Głogowa.

Mapa dojazdu do zamku w Czernej, lokalizacja GPS: N 51’708870 E15′907540

  • Dojazd samochodem:
    Od południa (Zgorzelec, Wrocław, Katowice, Kraków)
    Jadąc autostradą A4 w Legnicy, należy skręcić na północ (kierunek Szczecin) na drogę S3 (E65). Minąwszy Lubin, kilka kilometrów za Polkowicami należy skręcić na drogę 329 prowadząca do Głogowa. W Głogowie natomiast skręcamy na zachód na drogę 292 prowadzącą do Zielonej Góry. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów, za miejscowością Brzeg Głogowski skręcamy w prawo w drogę, przy której widnieje drogowskaz „Dwór w Czernej”. Jadąc na wprost, dojedziemy do bramy zamku.

    Od północy (Zielona Góra, Frankfurt)
    Z Zielonej Góry wyjeżdżamy na południe drogą S3 (E65) w kierunku na Lubin. Po około 27 kilometrach należy skręcić w lewo na drogę 292 prowadzącą przez Bytom Odrzański do Głogowa. Około 6 km od wyjazdu z Bytomia Odrzańskiego skręcamy w lewo w drogę, przy której widnieje drogowskaz „Dwór w Czernej”. Jadąc na wprost, dojedziemy do bramy zamku.

  • Dojazd pociągiem:
    Jadąc pociągiem relacji Zielona Góra – Głogów, należy wysiąść na stacji w Czernej. Na życzenie goście są odbierani ze stacji i dowożeni bezpośrednio do zamku.

Historia pięknego zamku koło Głogowa

Ten zabytkowy obiekt należy do Krystyny Iwanickiej, która ponad 20 lat temu kupiła go i pięknie odrestaurowała. A wymagał sporo pracy, bo zabytek podupadał. Przywrócenie dawnego blasku wymagało wielu pieniędzy, a przede wszystkim serca. Ale opłaciło się, bo obecnie renesansowy zamek zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz cieszy widokiem i zachęcają do zwiedzania.
Właścicielka, Krystyna Iwanicka wspomina, że gdy pierwszy raz przyjechała z Krakowa i stanęła przed zamkiem w Czernej, nie mogła uwierzyć, że należy do niej. Robiła zdjęcia, by po wyjeździe mieć pewność, że była u siebie, w zamku.
Zaczęło się od ogłoszenia, które ukazało się w gazecie. Był rok 1998.

- Przeczytałam, że gdzieś na końcu Polski gmina chce sprzedać renesansowy zamek - wspomina Krystyna Iwanicka dodając, że taki zakup wydawał się jej tak nierealny, że zażartowała przed rodziną, że go kupi.

I tak się stało. Pani Krystyna, pracownik naukowy z Krakowa, zainwestowała w zabytek, z którego chciała zrobić hotelik z restauracją. Na pierwszy rzut oka, był w dobrym stanie, choć widać było ślady podtopienia z wielkiej powodzi 1997.

- Myślałam, że wystarczy posprzątać i pomalować ściany. Szybko się przekonałam, że stan techniczny budowli nie jest najlepszy. Że nie ma wody, nie działa ogrzewanie, a podłogi się zapadają - wylicza pani Krystyna.

Przez kolejne lata właścicielka liczyła koszty remontu i konserwacji zabytku. A nie były one, i wciąż nie są, wcale niskie. Choćby restaurowanie pięknych pieców kaflowych, czy odkrywanie w grubej warstwie olejnych farb ozdobnych sztukaterii.
Krystyna Iwanicka niczego jednak nie żałuje. Poznawała historię obiektu, a także losy jego właścicieli. Podczas prac odkryła między innymi wąskie, tajemne przejście w grubej ścianie, łączące parter z piętrem.

Nazwana przez miejscowych „pałacową" właścicielka cieszy się, że jej wyjątkowy dom odwiedza coraz więcej osób.

katalog firm

Renesansowy dwór w Czernej wzniesiono w latach 1558-1559. Inicjatorem budowy był Wolfgang von Glaubitz, natomiast autorem projektu architekt Jan Lindera.

Zamek w Czernej
Renesansowy dwór w Czernej został wzniesiony w latach 1558-1559. Inicjatorem budowy był Wolfgang von Glaubitz, autorem projektu znany architekt, Jan Lindera.
Zdjęcie: UG Żukowice

W 1725 roku rodzina von Stoschów poddała go renowacji i wzniosła skrzydło wschodnie. Kolejnym przemianom dwór uległ w latach 30 - tych i 50 - tych XIX w. z inicjatywy Budenbrocków.

Obecnie to trzykondygnacyjny, murowany z cegły i kamienia, podpiwniczony budynek założony na planie prostokąta z dostawionym dwukondygnacyjnym skrzydłem od wschodu. Wejście główne do znajduje się po środku elewacji zachodniej. Zdobi je piękny portal z piaskowca. Wokół niego umieszczono osiem tarcz herbowych. Obok wejścia, do murów dobudowano wieżę schodową ze stożkowym dachem.

Na terenie dworskich łąk przylegających do rezydencji, w latach 1830 - 1840 założono park krajobrazowy. Wokół niego poprowadzono promenadę spacerową, a także założono ścieżki.
Prawdopodobnie w wieku XVII usypano wał przeciwpowodziowy, który ciągnie się kilka kilometrów wzdłuż brzegu Odry.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto