18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X Głogowski Festiwal Szopek . Nagroda główna przyznana uczniom Szkoły Podstawowej nr 3 z Głogowa

Grażyna Szyszka
Chleb, makaron, kamienie, a nawet herbata i piernik, to materiały, z których głogowanie zbudowali bożonarodzeniowe szopki na konkurs. Świąteczne kartki też zachwyciły jurorów.

Do tegorocznego jubileuszowego konkursu zgłoszono 52 szopek i 176 projektów kart świątecznych. Co prawda pod względem ilości prac rekord nie został pobity, to jednak ta edycja była wyjątkowa pod innym względem. Chodzi o różnorodność materiałów, z których zbudowano bożonarodzeniowe szopki. Oprócz tradycyjnych drewnianych, były też z makaronu, piernika, kamieni, plastiku, łupinek orzecha włoskiego, a nawet herbaty i chleba. Ta ostatnia otrzymała nagrodę specjalną, przyznaną przez proboszcza parafii kolegiackiej, za szczególny przekaz duchowy.

W piątek Złotą Gwiazdę Betlejemską czyli Grand Prix festiwalu przyznano grupie uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie. Szopkę budowało w sumie 16 młodych osób pod opieką Doroty Czuchraj. Jury przyznało także nagrody główne w pięciu kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, otwarta oraz karta świąteczna.
- Byliśmy pod wielkim wrażeniem pomysłowości autorów - przyznaje Stefan Górawski, kierownik Klubu Garnizonowego, który jest organizatorem festiwalu.
Szopki różniły się nie tylko sposobem wykonania i materiałami, ale także e wielkością. Jedna z najmniejszych, której podstawą była płyta CD, mieściła się na dłoni.

Natomiast największą pracę wykonały: Maja Sobczyszyn, Milena Gołubczyk, Weronika Krok, Maja Ciesielska, Alicja Skrzypczak i Anna Herkt, z klasy III a z SP nr 10. Opiekę nad nimi sprawowała Józefa Cuper. Szopkę ze styropianu, która zdobyła także wyróżnienie, robiły przez trzy dni na zajęciach koła plastycznego.
- Jest duża, więc wycięcie jej ze styropianu było dla nas najtrudniejsze - opowiadają dziewczynki. - Reszta to już przyjemność. Świętą rodzinę zrobiłyśmy z plastikowych butelek.

Stefan Górawski przyznaje, że festiwal żyje dzięki zaangażowaniu wielu osób.
- Skoro festiwal obchodzi już swoje dziesięciolecie to znaczy, że wcale się nie znudził - dodaje Stefan Górawski. - Cieszy mnie, że autorom prac nie brakuje pomysłów. Wierzę, że za rok znowu zaskoczą nas pięknymi pracami.
Organizatorzy przyznają, że są placówki, które od kilku lat biorą udział w konkursach. To między Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Brzegu Głogowskim, Szkoła Podstawowa nr 3, Gimnazjum nr 5 i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Głogowa.
Wszystkie prace można oglądać do 15 stycznia w Klubie Garnizonowym.
Patronat nad imprezą objął starosta głogowski, prezydent miasta oraz dowódca garnizonu ppłk Marek Baraniak.

Nagrody główne otrzymali:

kategoria przedszkola - grupa dzieci z Przedszkola w Brzegu Głogowskim,
kategoria szkoły podstawowe - Małgorzata i Magdalena Langner z Przedmościa,
kategoria gimnazja - Barbara Matyjasik z Gimnazjum nr 5 w Głogowie,
kategoria otwarta - Hanna i Anna Mikołajczak z Głogowa,
kartka świąteczna - Justyna Podlasin z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Głogowie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto