Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopy przy zabytkowym pałacu w Sławie. Odkopano m.in. stare, francuskie monety

Grażyna Szyszka
Przy sławskim pałacu przeprowadzono badania geotechniczne
Przy sławskim pałacu przeprowadzono badania geotechniczne Zdjęcia: Sławskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne ,,Ocalić od Zapomnienia”
Przy sławskim pałacu prowadzono prace geotechniczne sprawdzające m.in. stan fundamentów zabytkowego obiektu. Towarzyszyły temu prace archeologiczne. Udało się znaleźć kilka ciekawych przedmiotów.

Przy pałacu w Sławie przeprowadzono badania sprawdzające jakość fundamentów zabytkowego obiektu nad Jeziorem Sławskim, czyli posadowienia i stanu ich jakości. Sprawdzano też jakość gruntu. W tym celu w pięciu różnych punktach wykonano wykopy odsłaniające fundamenty.

Fundamenty pałacu w Sławie są w bardzo dobrym stanie

Prace prowadzono przez dwa dni – 20 i 21 marca. Nad całością prac czuwał archeolog Jakub Drgas ze Wschowy.

- Oprócz geologa, geotechnika przy takich pracach jest też konstruktor. Po zbadaniu fundamentów wykopy są zasypywane – przyznaje Jakub Drgas. - Są one w bardzo dobrym stanie, wykonane z cegły i kamienia.

W badaniach archeologicznych pomagali członkowie Sławskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego ,,Ocalić od Zapomnienia”, którzy za pomocą detektorów skanowali urobek ziemi z wykopów.

- Było to dla nas nie lada wyzwanie, ponieważ pryzmy ziemi były wyjątkowo mokre i lepkie. Aby nie przegapić żadnego z artefaktów, również tych ceramicznych, niezwykle skrupulatnie sprawdziliśmy każdą grudkę ziemi – informują sławianie.

Przy pałacu znaleziono groty strzał i stare, francuskie monety

Oprócz obiektów metalowych ziemia skrywała, mnóstwo fragmentów naczyń, dachówek oraz cegieł zwanych palcówkami. Wśród ciekawych znalezisk znalazły się groty strzał prawdopodobnie średniowiecznych, jak również monety pochodzące z Francji.

- Jedna z nich przedstawia głowę cesarza Napoleona III, upamiętnia ona Wystawę Światową w Paryżu z 1867 roku. Druga pochodzi z 1928 roku, i jest nie mniej interesująca – donoszą członkowie stowarzyszenia.

Archeolog ze Wschowy przyznaje, że francuskie monety pochodzące z czasów dwudziestolecia międzywojennego mogli zostawić wojenni jeńcy przebywający w pobliskich obozach.

- Wiadomo przecież, że w czasie wojny na tych terenach były obozy jenieckie. Byli tam także żołnierze francuscy – dodaje Jakub Drgas, który mówi, że pałac w Sławie to bardzo ciekawy obiekt i to dopiero początek odkrywania jego tajemnic, tym bardziej, że wcześniej nie był badany przez archeologów.

W sierpniu 2021 pałac w Sławie kupiła polska firma z Kalisza - MTM Industries Od 15 lat produkują domowe i samochodowe odświeżacze powietrza. W planie jest utworzenie w zabytkowym obiekcie centrum hotelowo – konferencyjnego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wykopy przy zabytkowym pałacu w Sławie. Odkopano m.in. stare, francuskie monety - Głogów Nasze Miasto

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto