Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe warsztaty dla seniorów w Dalkowie w gm. Gaworzyce. W terapii ogrodami bierze udział ponad 30 osób

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
zdjęcia: Fundacja z Dalkowa
„Senior Garden - BEZ OGRÓDEK - Siewcy dla Młodych Pokoleń" - to nazwa projektu, realizowanego przez Fundację Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie.

W otoczeniu pięknej przyrody dalkowskiego parku ruszył kolejny ciekawy projekt dla seniorów. W ramach zadania publicznego dofinansowanego ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 w działaniach z zakresu hortiterapii (terapii ogrodami) bierze udział 35 osób, w tym 5 wolontariuszy.

Uczestnicy, w ramach projektu będą spotykali się regularnie do końca grudnia 2020 roku na organizowanych w Dalkowie co miesiąc warsztatach hortiterapeutycznych (ogrodniczych) o różnej tematyce. W czerwcu odbyły się już pierwsze warsztaty - z Dzikiej Kuchni („Chwasty jadalne"). W planach są kolejne bloki warsztatowe - m.in. tworzenie dekoracji dożynkowych, dekoracji jesiennych, nadawanie drugiego życia starym przedmiotom, zagospodarowanie skwerów zielonych, eko-malowanie itp. Projekt przewiduje również dwa wyjazdy studyjne „Kierunek - Natura" - do arboretum w Wojsławicach i ogrodów tematycznych „Hortulus" w Dobrzycy.

- Motywem przewodnim naszego projektu jest hortiterapia, czyli terapia ogrodami. Na świecie coraz szerzej prowadzone są badania w zakresie hortiterapii i pozytywnego wpływu przyrody na funkcjonowanie psychofizyczne człowieka - mówi Anna Płocha, prezes Fundacji Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi, psycholog kończąca w tym roku studia podyplomowe z hortiterapii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. - W Ameryce i krajach zachodnich, jak choćby Niemcy, termin ten jest znany od dawna (już od XIX wieku) i powszechnie stosowany. Zakładane są ośrodki hortiterapeutyczne, w których główną rolę odgrywają założenia ogrodowe. Trzeba podkreślić, że hortiterapia nie jest odrębną metodą leczenia - ale z pewnością wspomaga proces terapeutyczny u osób chorych, po zabiegach i traumach, u osób z niepełnosprawnością. Stosowana jest także u osób zdrowych jako metoda prewencyjna - zapobiega tworzeniu się dysfunkcji, usprawnia motorycznie, poprawia samopoczucie.

Anna Płocha przyznaje, że w Polsce termin ten dopiero powoli się przyjmuje. W Głogowie powstał niedawno ogród społeczny, który jest właśnie przykładem działania hortiterapeutycznego.
- Nawet jeśli tego tak nie nazywamy to intuicyjnie dążymy do kontaktu z przyrodą, powracamy do natury – dodaje pani prezes. - Celem naszego projektu jest podniesienie jakości życia w grupie Seniorów uczestniczących w oferowanych przez nas działaniach. Tytuł projektu „Senior Garden - BEZ OGRÓDEK" wskazuje na to, że chcemy mówić otwarcie o potrzebach osób starszych, o tym, że szukają aktywnych działań, chcą być częścią społeczeństwa, spotykać się, szkolić, nabywać nowe umiejętności, kolekcjonować doświadczenia".
Partnerem Projektu jest Gmina Gaworzyce.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto