Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki z przełęczy Okraj

Piotr Telichowski
Do 2008 roku mieściła się tu strażnica Straży Granicznej.
Do 2008 roku mieściła się tu strażnica Straży Granicznej. Marcin Oliva Soto
Kiedyś istniało tu biuro celne oraz chata drwali i pasterzy. Później pensjonat i bacówka PTTK. Dzisiaj jest tu schronienie dla turystów przemierzającym karkonoskie szlaki, w tym słynną "Drogę Przyjaźni Polsko-Czeskiej"

Chociaż nie jest tak znane jak schronisko przy wodospadzie Kamieńczyk, czy tatrzańskie "Pięć stawów", to ma wiele do zaoferowania turystom. Schronisko na Przełęczy Okraj jest jednym z najmniejszych w Polsce. Wokół są piękne formacje skalne, wspaniałe widoki i szlaki turystyczne doskonałe na weekendowe wypady.

Odrobina historii

Przełęcz Okraj oddziela Kowarski Grzbiet od Lasockiego Grzbietu. Od polskiej strony na przełęcz prowadzi droga wojewódzka nr 368. Do 2007 roku działało tu drogowe przejście graniczne.

Pierwsze wzmianki o zabudowaniach stojących na przełęczy Okraj pochodzą z XVI wieku. Budy wzniesione przez habsburskich oficerów służyły za schronienie tym, którzy zajmowali się tu wyrębem lasu i wypasem kóz. Kiedy zapadła decyzja o powstaniu w tym miejscu przejścia granicznego, jedna z bud przerobiona została na biuro celne. Pozostałe przeszły gruntowne remonty i później były wykorzystywane jako pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe.

Pierwsze prawdziwe schronisko założył tutaj w XIX wieku Karol Naleg - pruski kombatant wojen napoleońskich. Powstały po śląskiej stronie parterowy budynek służył turystom i podróżnikom aż do II wojny światowej, podczas której został zniszczony.

W 1945 roku w stojącym niedaleko budynku dawnej gospody otwarto schronisko "Na rubieży". Później zmieniło nazwę na "Muflonik". Od 1975 wraz z postawioną tu bacówką PTTK funkcjonuje jako schronisko Na Przełęczy Okraj.

Atrakcje turystyczne

Schronisko Na Przełęczy Okraj stanowi świetną bazę wypadową do wędrówek po niezwykle malowniczych i różnorodnych Karkonoszach. W okolicy wytyczono wiele szlaków dla pieszych i rowerowych wycieczek. Do najbardziej popularnych należy "Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej". Licząca blisko 30 kilometrów trasa prowadzi turystów głównym grzbietem Karkonoszy na przemian po polskiej i czeskiej ziemi.

Z przełęczy Okraj można też zrobić wypad do Skalnego Miasta, czyli dwóch rezerwatów przyrodniczych położonych w północnych Czechach, na Śnieżkę czy do Jicina. Niedaleko działa też Park Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach. Można tu oglądać miniatury takich budowli, jak budynek Opactwa Cysterskiego w Krzeszowie czy zamek Czocha. Jeżeli nad forsowne marsze przedkładamy spokojne spacery, to godny polecenia jest szlak na Śnieżkę wiodący przez Czoło (1266 m n.p.m.).

Gdzie spać

W schronisku są przede wszystkim pokoje dwu- i trzy-osobowe. Ponadto nocleg można wykupić w pokoju cztero-, pięcio- i sześcioosobowym. Ceny wahają się od 40 do 30 złotych za łóżko. Goście schroniska mogą korzystać z sali jadalnej i pokoju gościnnego z kominkiem. Można dokonać rezerwacji miejsc, jednakże należy pamiętać, że konieczne jest wtedy wniesienie zaliczki. Nie podlega ona zwrotowi w wypadku anulowania rezerwacji. Dla grup zorganizowanych przygotowano specjalną ofertę - nocleg wraz z obiadokolacją za jedną dobę kosztuje wtedy 60 zł.

- W przeciwieństwie do niektórych ośrodków nie zmieniamy cen ze względu na sezon. Jesteśmy otwarci na wszystkich gości cały rok - mówi pan Dariusz Palta, współpracownik schroniska na przełęczy Okraj.

Co zjeść

W działającym przy schronisku bufecie można popróbować takich potraw, jak knedle z gulaszem, żurek czy bigos myśliwski. Specjalnością zakładu jest smażony ser, za porcję którego zapłacimy 19 złotych. Herbata i kawa kosztuje 5 złotych. Za większość potraw zapłacimy od 10 do 20 złotych.

Jak dotrzeć

Na przełęcz można wejść niebieskim szlakiem z Kowar - pokonanie 8,5-kilometrowej trasy pieszo zajmie nam blisko 2 godziny.

Do schroniska można dojechać, kierując się z Jeleniej Góry do Kowar. Następnie jedziemy drogą nr 367 w kierunku przejścia granicznego w Lubawce, a na skrzyżowaniu przed Ogorzelcem skręcić w drogę nr 368, która prowadzi do czeskiej miejscowości Malá Úpa. Tuż przed przejściem granicznym z Republiką Czeską należy skręcić w Tabaczną Ścieżkę.

Alternatywnie do schroniska można dojść wymienioną wyżej Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej spod Śnieżki. Trasa liczy sobie wtedy 10,5 kilometra i jej przejście zajmuje ponad 2,5 godziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto