Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa Pintscha w Świeradowie-Zdroju

Romuald M. Łuczyński
Niewiele zachowało się na Śląsku secesyjnych budynków z oryginalnym wystrojem wnętrz. Do wspaniałych, godnych odnotowania i obejrzenia wyjątków należy willa zbudowana w Świeradowie Zdroju w 1901 r. Wzniesiono ją dla przemysłowca i racjonalizatora techniki, tajnego radcy handlowego Juliusa Pintscha, na stałe mieszkającego w Berlinie.

Budynek (obecny Dom Wypoczynkowy Rezydencja "Marzenie") zaprojektowano w berlińskiej firmie budowlano-architektonicznej Cremera i Wolffsteina, która realizowała również budowę świeradowskiego Domu Zdrojowego. Nad pracami budowlanymi czuwał mistrz murarski Greppi z pobliskiego Mirska.

Zewnętrzna architektura to połączenie stylu szwajcarskiego, eklektyzmu i tradycyjnej architektury śląskiej. Budynek na planie nieregularnym ma bardzo rozczłonkowaną bryłę z wieżyczkami, balkonami, tarasami i dachami o wielu połaciach, nakrytymi częściowo dachówką, częściowo blachą. Parter wszystkich elewacji został wyłożony piaskowcem z kamieniołomów spod Lwówka Śl. Wyższe partie w kilku miejscach ozdobiono malowidłami o tematyce roślinnej i rodzajowej, które wyszły spod pędzli Senftlebena i Wallera, a przy głównym wejściu, w narożu, umieszczono płaskorzeźbę o motywach antycznych.

Zobacz też: Zapomniane zakątki Karkonoszy

Na parterze znajdowały się pomieszczenia kuchenne i gospodarcze (spiżarnie, zmywalnia), pokoje pokojówek, a także pokój bilardowy z oranżerią. Najciekawsze jest reprezentacyjne pierwsze piętro willi, do którego prowadzą kamienne schody. Obszerny hol na pewno każdego oczaruje swoim ciepłem. Wynika to z tego, że dominuje w nim drewno, barwne witraże w oknach i delikatne malowidła na ścianach. Stąd można przejść do pokoju z pięknym kaflowym piecem, do salonu z kominkiem, do jadalni z wykuszami. Artystyczną stolarkę, nie tylko w holu, wykonali rzemieślnicy z berlińskich firm Sieberta i Aschenbacha oraz Bodenheima.

Wyruszasz w Sudety? Sprawdź, GDZIE ZJEŚĆ

Oprócz głównego budynku w parku znajduje się oficyna, kort tenisowy, fontanna, pawiarnia i budynki techniczne. Należy wspomnieć, że zastosowano tu nowatorskie na owe czasy rozwiązania techniczne. Julius Pintsch zaprojektował niskociśnieniowe ogrzewanie parowe w pociągach, wynalazek ten zastosowano również w jego świeradowskiej willi, a urządzenia grzewcze wykonała firma Martini z Lipska. Z górskiego źródła woda pitna płynie do małej oczyszczalni na terenie parku, a stąd kutymi, metalowymi rurami doprowadzana jest pod ciśnieniem grawitacyjnym bezpośrednio do willi, nawet na najwyższą kondygnację. Urządzenia wodociągowe wykonała firma Gutmanna z Cieplic Zdroju.

Willę zbudowano pośrodku krajobrazowego założenia parkowego, na stromym skalnym zboczu. Jednym z dominujących akcentów jest podjazd, do którego prowadzi piękna, wielka kuta krata. W parku podziwiać można wiele gatunków roślinności egzotycznej, a wśród nich azalie, cyprysy, jałowce i magnolie.

Poczytaj o skarbach Sudetów w naszym PRZEWODNIKU SUDECKIM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto