Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie otwarcie wiatraka w Polkowicach. Holender otrzymał drugie życie. Program imprez

Grażyna Szyszka
Polkowicki holender dostał drugie życie. Wielkie otwarcie odrestaurowanego wiatraka już w najbliższy weekend 24- 25 lipca.

Zniszczony podczas II wojny światowej i popadający w ruinę przez około osiemdziesiąt lat holenderski wiatrak wreszcie otrzymał drugie życie. Teraz odremontowany i nowocześnie wyposażony zabytek będzie służył jako obiekt rozrywkowo-kulturalny i Centrum Edukacji Multimedialnej.

W zabytkowym wiatraku holenderskim każdy będzie miał okazję poznać wartości dziedzictwa niematerialnego, jakimi są historia i rozwój gminy Polkowice na przestrzeni lat.

– Najważniejszą atrakcją, jaka znajduje się w wiatraku, jest Centrum Edukacji Multimedialnej, w którym poznajemy historię miasta, a także jesteśmy świadkami jego przemiany i dynamicznego rozwoju – mówi Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach.

W murach zabytkowej budowli jest czternaście punktów multimedialnych. Każdy z nich poświęcony jest przeszłości miasta i górnictwu (ścieżka edukacyjna – „Śladami historii Polkowic”).

– Są tam też ciekawe gry i quizy sprawdzające naszą wiedzę na temat regionu oraz wydobycia złóż miedzi – dodaje dyrektor placówki. – W trakcie spaceru w kierunku skrzydeł wiatraka, możemy podziwiać krajobrazy wyłaniające się zza okien.

Zwieńczeniem podróży i nagrodą jest piękna panorama Polkowic, widziana z samej góry wiatraka. Ale „holender” to nie tylko nowe śmigi i odremontowane zabytkowe mury. To również witraże łączące budowlę z nowym pawilonem. Przedstawiają one ważne, zapisane na kartach historii wydarzenia, jak pierwsze i drugie nadanie Polkowicom praw miejskich. Wykonane w tradycyjny sposób witraże wpuszczają do pawilonu promienie słoneczne, dodając wnętrzu uroku.

– Bardzo się cieszę, że wreszcie każdy z mieszkańców będzie miał dostęp do wiatraka, bo to wyjątkowy obiekt historyczny na terenie naszej gminy. Liczę na to, że ten obiekt stanie się nie tylko atrakcją dla polkowiczan, ale że będzie także wizytówką całego regionu. Na uwagę zasługuje interaktywna forma prezentacji historii i dokonań naszej gminy, którą zastosowano w odremontowanym wiatraku. Chciałbym, aby ten nowoczesny, multimedialny sposób przybliżania historii Polkowic przyciągał szeroką rzeszę najmłodszych polkowiczan – mówi Łukasz Puźniecki burmistrz Polkowic.

RYS HISTORYCZNY:

Grzegorz Kochman – historyk, nauczyciel w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach tak pisze o polkowickim wiatraku na łamach miesięcznika „Wiesz Więcej”:
„(…) Polkowicki młyn holenderski był pierwszym w mieście i okolicy wiatrakiem ceglanym. Powstał w miejscu istniejącego wcześniej w tej samej lokalizacji, drewnianego wiatraka typu koźlak, który spłonął w 1846 roku. W II połowie XIX wieku jego właściciel – Paul Zimmerling rozbudował młyn, wznosząc przy nim kilka budynków gospodarczych i zaopatrzył go w prąd (…). Polkowicki wiatrak stał się tym samym pierwszym młynem elektrycznym w okolicy. Jego śmigi ciężko pracowały, napędzając żarna i skomplikowane mechanizmy, aż do lat 40-tych XX wieku. Kres istnieniu młyna przyniosła II wojna światowa. Po jej zakończeniu obiekt został opuszczony przez właścicieli, a jego zabudowania uległy degradacji i dewastacji. W czasach PRL-u obiekt nieustannie niszczał. Całkowicie zniszczono wtedy przylegające do niego zabudowania gospodarcze, skrzydła wiatraka i jego głowicę (…).
Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, zupełnie zrujnowaną ruinę wiatraka, nabył prywatny inwestor. Wydawało się wtedy, że obiekt uniknie zagłady, że odzyska dawny blask, a jego mury zostaną odrestaurowane. Niestety, nowy właściciel mimo licznych obietnic i wizjonerskich planów odbudowy, nie zrobił z młynem jednak nic. Przed kilku laty obiekt ponownie trafił do gminy Polkowice. Zabezpieczono to, co zostało do zabezpieczenia i rozpisano przetarg na jego zagospodarowanie. Minęły kolejne lata. Wiatrak zmodernizowano, ponownie wyposażono go w skrzydła, zrekonstruowano część mieszkalną, a na jego zwieńczeniu usytuowano punkt widokowy. Wiatrak odzyskał tym samym dawny blask. Jego mury i śmigi cieszą mieszkańców, a jego charakterystyczna owalna bryła przykuwa wzrok podróżujących trasą DK-3 wzdłuż Polkowic, wyraziście wpisując się w krajobraz miasta.”

**

WIELKIE OTWARCIE WIATRAKA 24-25 LIPCA **

24.07.2021 SOBOTA
Teren wokół Wiatraka 16.30-21.00 – oficjalne otwarcie – bezpłatne zwiedzanie wiatraka – ogrom atrakcji dla osób w każdym wieku – wystawcy rękodzieła, warsztaty piernikowe, od ziarenka do bochenka – mobilny wypiek chleba, warsztaty eko - gotowanie z ziół, warsztaty kosmetyczne, warsztaty witrażowe, malowanie na torbach – gry, konkursy i zabawy prowadzone przez „Kulturynkę”
18.00 Spektakl Teatru Mer pt. „Mały Książę”
20.00 Koncert zespołu Buslav
10.00-21.00 plac manewrowy dworca PKS Mobilna wystawa multimedialna „Przyszłość jest z miedzi” Wystawa o charakterze edukacyjno-rozrywkowym przygotowana przez KGHM Polska Miedź S.A., skierowana do każdej kategorii wiekowej, przybliżająca zwiedzającym m.in: pracę w kopalni miedzi, rodzaje narzędzi górniczych, minerały znajdujące się pod ziemią, znaczenie miedzi w przemyśle i technologii.
25.07.2021 NIEDZIELA
Teren wokół Wiatraka 15.00-20.00 – bezpłatne zwiedzanie wiatraka – mobilne planetarium, warsztaty astronomiczne – warsztaty kulinarne „od ziarenka do bochenka”, warsztaty piernikowe, warsztaty witrażowe, lokalni wystawcy – plener malarski – zabawy interaktywne, animacje i gry prowadzone przez „Kulturynkę”
16.00 Kosmiczna wyprawa dla najmłodszych – sterowanie łazikiem marsjańskim
18.00 Koncert zespołu Patrycjusz Gruszecki Quartet „All the Time”
20.00 Jam Session z lokalnymi muzykami
Źródło: UG Polkowice

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto