Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widoki jak z Chorwacji. A to tylko 120 kilometrów od Głogowa. Te kolorowe jeziorka warto zobaczyć! ZDJĘCIA

RED
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich warto zobaczyć, bo to prawdziwe cuda natury.
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich warto zobaczyć, bo to prawdziwe cuda natury. Michał Kalinowski, Leszek Kalinowski
Zobacz film i zdjęcia! Nie będziesz mieć wątpliwości, żeby jechać do tej małej miejscowości na Dolnym Śląsku, aby zobaczyć kolorowe jeziora, cud natury!

Niesamowite jeziora możemy podziwiać w naszym regionie, ale dziś proponujemy wybrać się nieco dalej. A konkretnie do powiatu kamiennogórskiego. Często przecież na weekend wybieramy się do Karpacza, Szklarskiej Poręby czy Świeradowa. Stamtąd to już rzut beretem do krainy niezwykłych, kolorowych jezior.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich warto zobaczyć, bo to prawdziwe cuda natury.

Widoki jak z Chorwacji. A to tylko 120 kilometrów od Głogowa...

Kolorowe Jeziorka zachwycają swym wyglądem

Cztery Kolorowe Jeziorka - żółte, purpurowe, błękitne (lazurowe) i zielone (dla niektórych czarne) leżą na zboczu Wielkiej Góry, na terenie wsi wsi Wieściszowice (gmina Marciszów). Trafimy do tego miejsca bez problemu, bo informują o nim znaki drogowe. We wsi znajdziemy kilka parkingów (5 zł za godzinę). Stąd jednak będziemy musieli podejść pod górę, zanim trafimy do Kolorowych Jeziorek. Możemy jednak podjechać pod samo wejście tego niezwykłego miejsca. Tutaj znajduje się Centrum Parkingowe (10 zł za godzinę). Samo wejście na teren Kolorowych Jeziorek jest bezpłatne.

Jak dojechać?

Zaraz za drewnianą bramą znajdziemy jeziorko żółte, obok purpurowe. By zobaczyć lazurowe, trzeba się nieco wspiąć, ale naprawdę warto, bo ono - nie tylko moim zdaniem - jest najpiękniejsze. I swym wyglądem, kolorem, czystością przypomina Plitwickie Jeziora w Chorwacji. Jeszcze dalej znajduje się jeziorko zielone.

Kolorowe Jeziorka to pokopalniane wyrobiska. Przez lata wydobywano tu piryt

Skąd takie zabarwienie wody w jeziorkach? By rozwiązać tę zagadkę, musimy cofnąć się w przeszłość. Na początku XVIII w. mieszkańcy wsi zaczęli wydobywać łupki pirytonośne. Z czasem powstała tu kopalnia pirytu. Był on przerabiany na kwas siarkowy. Kiedy na początku XX wieku kopalnia przestała istnieć, woda wypełniła pokopalniane wyrobiska i tak powstały Kolorowe Jeziorka, które przyciągają tu wielu turystów, niezależnie od pogody.

Najpiękniejsze jeziorko lazurowe kolor zawdzięcza związkom miedzi. Purpurowe jest roztworem kwasu siarkowego. Jeziorko zielone pojawia się i znika, czasem ma bardzo ciemny kolor i nazywane jest czarnym. A żółte jest najmłodsze, ma zaledwie 20 lat.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich warto zobaczyć, bo to prawdziwe cuda natury.

Widoki jak z Chorwacji. A to tylko 120 kilometrów od Głogowa...

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Park Odry będzie nową atrakcją w Nowej Soli. Zobacz stan prac

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto