Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wciągną cię wydmy i koń w chodakach

Roma Linke
Nogi co rusz będą zapadać się w piasku, stromiznę uda się pokonać z trudem. Mimo to warto wdrapać się na szczyt. Widok zapiera dech w piersiach. Większość turystów, którzy tego doświadczyli, wraca po kolejne wrażenia.

Nogi co rusz będą zapadać się w piasku, stromiznę uda się pokonać z trudem. Mimo to warto wdrapać się na szczyt. Widok zapiera dech w piersiach. Większość turystów, którzy tego doświadczyli, wraca po kolejne wrażenia. Obrazów widzianych z Wydmy Czołpińskiej się nie zapomina.

Ruchome wydmy
są największą atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego. Na turystów, którym uda się wdrapać choćby na Wydmę Łącką, czeka niezapomniany widok. Z jednej strony można podziwiać jezioro, z drugiej - błękitne morze. Ruchome wydmy zajmują w parku powierzchnię ok. 500 ha. Największa z nich jest Wydma Łącka, wyrastająca na 35 m nad powierzchnię morza. Prowadzi przez nią wyjątkowy szlak turystyczny. Nazwa wydmy pochodzi od małej wsi Łączki, w XVIII wieku zasypanej przez piasek. Powierzchnia nasypu nie jest gładka, pokrywają go miniaturowe płaskorzeźby... Nieubłaganie, z prędkością do kilkunastu metrów rocznie, piasek zasypuje kolejne drzewa, wdziera się do jeziora Łebsko i ogarnia przyległe torfowiska. Odsłania przy tym miejsca zasypane przed laty, wyłania smutnne obrazki uschniętych kikutów drzew.

Najwyższym wzniesieniem
Słowińskiego Parku Narodowego jest zalesiona Wydma Czołpińska, na szczycie której znajduje się wspaniała, wysoka na 75 m latarnia morska. Wieżę zbudowano z czerwonej cegły na kamiennych fundamentach w 1874 r. Można ją dostrzec z odległości 22 mil. Początkowo paliła się w niej lampa naftowa, potem - elektryczna. Latarnia oraz dom latarnika znajdują się w rejestrze zabytków (zwiedzanie - w godz. 10-19). Podziwiany stąd widok zachodzącego za morze słońca nie ma sobie równych.
Kilka lat temu turyści wkroczyli na tereny w okolicy Czołpina, bardzo długo "okupowane" przez jednostki wojsk rakietowych. Wrażenie robią bunkry, niemal idealnie wtopione w ukształtowanie terenu, oraz betonowy płot zakończony drutem kolczastym. Po drodze mijamy wolierę ze wspaniałym orłem, którym opiekują się pracownicy parku. Z chorym skrzydłem nie dałby sobie rady na wolności. Wędrówkę wieńczy niezapomniany pejzaż, dostępny z platformy widokowej. Do Czołpina można dojechać samochodem, który najlepiej zostawić na parkingu na terenie byłej jednostki wojskowej.

Klumpy i chleb ze smalcem
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - Skansen prezentuje kulturę Słowińców, rdzennych mieszkańców tych ziem. Ludność ta, będąca zachodnim odłamem Kaszubów, ze względu na izolację bagnistych terenów zyskała odrębność kulturową i językową. W Klukach można zwiedzać kompleks wiejskich zagród z pełnym wyposażeniem i otoczeniem. Atrakcją są pasące się tu zwierzęta hodowlane. Podczas imprez organizowanych w skansenie warto zakosztować wspaniałego wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem. Chyba tylko w Klukach można jeszcze zobaczyć konia w klumpach, czyli drewnianych chodakach, które ułatwiały zwierzętom poruszanie się po podmokłych terenach.

Te co skaczą i fruwają
Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie. Ekspozycje poświęcone są polskim parkom narodowym, wydmom, jeziorom oraz plaży i lasom. W dziale leśnym można zobaczyć pnie wszystkich gatunków drzew występujących na terenie parku oraz dioramę, czyli umieszczony w szklanej gablocie kawałek lasu ze zwierzętami i roślinami. Ogromnym walorem ekspozycji są przepiękne fotogramy autorstwa dyrektora muzeum oraz ekspozycja ptaków zamieszkujących jeziora i tereny podmokłe. Jest tu także niewielki dział archeologiczny.

Słowiński Park Narodowy. Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze w 1977 r. park został włączony do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Prawie jedna trzecia parku podlega ścisłej ochronie. Jego największą atrakcją są ruchome wydmy. W zależności od siły i kierunku wiatru przesuwają się na wschód od kilku do kilkunastu metrów rocznie. Uwaga! Po pięknych parkowych szlakach można wędrować do końca września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto