Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Toruniu Byliście EKO na Jesień! Wspólnie zebraliśmy ponad ćwierć miliona nakrętek i tysiąc butelek!

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Bądź Eko na Jesień 2023, wrzosy za butelki i nakrętki, 14.10.23
Bądź Eko na Jesień 2023, wrzosy za butelki i nakrętki, 14.10.23 Agnieszka Bielecka
Torunianie nie zawiedli! Sobotnia akcja Bądź EKO na Jesień zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki zaangażowaniu społeczności udało się zebrać ponad ćwierć miliona nakrętek i tysiąc butelek!

Byliście EKO na Jesień

To była kolejna udana akcja z Waszym udziałem. W sobotę, 14 października spotkaliśmy się w Toruń Plaza, by wspólnie zadbać o środowisko. W zamian za nakrętki oraz butelki przygotowaliśmy sadzonki wrzosów, które mogą zdobić Waszą przestrzeń. Trudno w to uwierzyć, ale udało się zebrać ponad ćwierć miliona nakrętek i tysiąc butelek! Przygotowane przez nas sadzonki zniknęły w godzinę!

Wrzosy nie były jednak jedyną atrakcją tego dnia. Najmłodsi chętnie korzystali z malunków na twarzy, tworzenia własnych eko-grzybów czy odpoczywania w strefie relaksu. Akcja spotkała się z wielkim entuzjazmem także wśród dorosłych, którzy nie tylko oddawali nakrętki, ale także odpowiadali na pytania związane z ekologią. Odwiedziliście nas licznie, co zdecydowanie pokazuje, że stan środowiska naturalnego nie jest Wam obcy. Cieszymy się, że wspólnie możemy poszerzać świadomość na temat ratowania planety oraz przyczyniać się do polepszania jej stanu.

Kilka kroków do bycia EKO

Nie chcemy, by na naszej akcji się zakończyło. Sporządziliśmy więc kilka porad, jak być bardziej ekologicznym na co dzień. Tego rodzaju zmiany są najłatwiejsze do wprowadzenia. Warto przyjrzeć się swoim codziennym czynnościom i starać się wyeliminować te, które mogą mieć negatywny wpływ na stan środowiska. I choć wiele osób może pomyśleć, że to nic nie zmieni, bo jest to za mała zmiana, gdy te kroki wprowadzi ogromna liczba osób, mogą przynieść one naprawdę dobry rezultat.

  • Oszczędzaj energię i wodę – warto sprawdzić, czy chociażby żarówki w naszych domach są energooszczędne oraz przyjrzeć się nawykom, np. czy podczas mycia zębów nie odkręcamy wody. Ogromne zużycie wody odnotowuje się w trakcie zmywania naczyń, dlatego i w tym obszarze warto dokonać zmian. W skali roku to naprawdę spora oszczędność;
  • Ogranicz zużycie plastiku – na zakupy warto zabierać własną torbę, a woreczki do pakowania warzyw i owoców zamienić na te wielokrotnego użytku. Warto także przyjrzeć się opakowaniom, w których kupujemy żywność. Spora część producentów stara się wykorzystać opakowania biodegradowalne, lecz wciąż trudno jest wiele z nich posiada nadprogramowe plastikowe tacki czy woreczki, co przyczynia się do nadprodukcji śmieci w gospodarstwach domowych;
  • Rozważ założenie domowego kompostownika – domowe kompostowniki zyskują na popularności. W dzisiejszym świecie nie trzeba mieć ogrodu – wystarczy wyposażyć się w kompostownik kuchenny, gdzie można składować resztki jedzenia, nadpsute warzywa i owoce, fusy z kawy czy herbaty. Po kilku miesiącach uzyska się domowy komposty, idealny do nawożenia domowych roślin.
  • Organizuj zakupy – ograniczenie marnowania żywności jest bardzo ważne. Warto więc kupować tyle jedzenia, ile rzeczywiście jesteśmy w stanie zjeść oraz szczegółowo planować posiłki i produkty, które są konieczne do ich wykonania. Coraz więcej sklepów oferuje także kupowanie w niższej cenie produktów, które są bliskie końca terminu. Wybieranie ich ma także niemały wpływ na niemarnowanie.
  • Zainwestuj w produkty wielorazowe – woreczki wielorazowe to nie wszystko. Na rynku coraz częściej pojawiają się także inne produkty, zwłaszcza higieniczne – waciki wielorazowe, podpaski, kubeczki menstruacyjne, pieluszki dla niemowląt… Oprócz tego warto zatroszczyć się także o inne aspekty, np. wiedząc, że zakupi się kawę na wynos, dobrze jest zabrać własny kubek termiczny.
  • Twórz własne produkty – planując sprzątanie, niekoniecznie trzeba kupować środki chemiczne. Warto wykorzystać sposoby naszych babć i stworzyć własne roztwory z octu, sody czy kwasku cytrynowego. Kosmetyki DIY są równie proste do stworzenia, np. maseczki z ogórka, płukanki z octu jabłkowego czy peeling z fusów kawy.
  • Naprawiaj, zamiast kupować – i choć wiele rzeczy wydaje się już zepsutych i nieprzydatnych, warto sprawdzić, czy rzeczywiście nie da się ich naprawić. Poszukanie specjalisty np. w dziedzinie naprawy telefonu komórkowego czy komputera jest proste, a dzięki temu przedłuża się żywotność danego sprzętu. Podobnie jest z ubraniami – małą dziurkę można zaszyć, a przetarte spodnie warto oddać do krawcowej.

Raz jeszcze dziękujemy za Wasz udział i zapraszamy do śledzenia kolejnych organizowanych przez nas wydarzeń.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto