Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W pobliżu Głogowa, przy drodze, znaleziono martwego dzika. Czy to afrykański pomór świń?

Grażyna Szyszka
Czy w okolice Głogowa dotarł afrykański pomór świń? Przy drodze między Orskiem a Głogowem znaleziono dziś (23 listopada) martwego dzika. Zachowano najwyższe środki ostrożności, a wezwany na miejsce lekarz weterynarii pobrał próbki do badania. Wyniki będą znane w ciągu kilku dni.

Zagrożenie jest jak najbardziej realne, ponieważ w sąsiednich powiatach wschowskim i nowosolskim potwierdzono obecność tej choroby u dzików.

Przypomnijmy, że w połowie listopada ASF została wykryta na styku trzech województw: Lubuskiego, Dolnośląskiego i Wielkopolski. Pierwszego chorego dzika znaleziono w Tarnowie Jeziornym niedaleko Sławy. Była to locha potrącona przez samochód. W sumie od tego czasu potwierdzono już 20 sztuk chorych dzików.

Aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objętych jest: 18 z 430 nadleśnictw. Stan na: 23.11.2019 r.
Sprawdź TUTAJ

Decyzją wojewody lubuskiego wyznaczono teren zagrożony wystąpieniem choroby w promieniu pięciu kilometrów od znalezionego pierwszego zwierzęcia. Niedługo później wydano nowe rozporządzenie, w którym obszar sięgnął trzech powiatów sąsiadujących ze sobą powiatów: wschowskiego, nowosolskiego i zielonogórskiego.
W powiecie głogowskim najbliżej obszarowo od miejsca, gdzie znaleziono chorego dzika znajduje się gmina Kotla.
Prawdopodobne zostanie ona objęta obszarem ochronnym. – Będzie to oznaczało nieco bardziej restrykcyjne przepisy dla hodowców trzody chlewnej – informował Ryszard Toczyłowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Głogowie.

Teren skażony został ogrodzony, ustawiono też tablice informacyjne. W gminie Sława został wprowadzony całkowity zakaz wstępu do lasu. Gmina Otyń wprowadziła zakaz wstępu na zabytkowy most kolejowy, który obecnie jest elementem ścieżki rowerowej.
W akcję przeczesywania lasów włączeni są leśnicy, myśliwi i wojsko.

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwymi miejscowo lekarzem weterynarii.

Warto wiedzieć, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto