Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W najbliższy weekend (5 - 6.11) spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską 2022 w Przemkowie i Szprotawie

Grażyna Szyszka
Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską odbywają się od kilkunastu lat
Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską odbywają się od kilkunastu lat Grażyna Szyszka
W najbliższy weekend, 5 i 6 listopada, już po raz 15. odbędą się Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską. Po raz pierwszy to wydarzenie będzie trwało dwa dni i w dwóch miastach – w Przemkowie i Szprotawie.

Już po raz 15. organizowane są Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską. Nowością tegorocznych spotkań jest to, że potrwa on dwa dni, a artyści wystąpią w dwóch miastach. W sobotę, 5 listopada, łemkowska muzyka rozbrzmiewać będzie tradycyjnie Przemkowskim Ośrodku Kultury, natomiast w następnego dnia w Szprotawskim Domu Kultury. Oba koncerty rozpoczną się o godz. 16.

Zobacz też:

Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską to pomysł Eugeniusza Habury

Tę ważną imprezę w regionie organizuje od lat przemkowskie Koło Stowarzyszenia Łemków.

- Główny cel jaki nam przyświeca, to promocja kultury łemkowskiej w środowisku polskim oraz zachowanie tożsamości narodowej, językowej i kulturowej Łemków poprzez śpiew, taniec i tradycyjny stój – wyjaśnia pomysłodawca przemkowskich koncertów Eugeniusz Habura, prezes przemkowskiego Koła Stowarzyszenia Łemków.

Wpisane w kalendarz łemkowskich imprez spotkanie pokoleń, przyciąga na koncerty zarówno młodych, jak i tych starszych, którzy w 1947 roku zostali wywiezieni z rodzinnych wiosek w Bieszczadach i Beskidzie Sądeckim ramach akcji Wisła.

Zobacz też:

Łemkowskie spotkania - będzie zespół z zagranicy

Na 15., jubileuszowym koncercie wystąpi w sumie siedem zespołów reprezentujących wysoki poziom artystyczny o ogromnym znaczeniu kulturowym, w tym jeden zespół z zagranicy. Repertuar będzie tak przygotowany, aby nie powtórzył się podczas dwudniowego trwania wydarzenia.
Eugeniusz Habura dodaje, że impreza ma charakter czterogodzinnego koncertu, w którym zawsze występuje zespół pieśni i tańca Łastiwoczka, będący zarówno gospodarzem jak i zespołem założonym przez członków Stowarzyszenia Łemków.

- Wraz z zespołem Łasiwoczka występuje również dziecięca grupa Łastiwczata. Zaznaczyć trzeba, że zespół Łastiwoczka zdobywa liczne nagrody w ogólnopolskich konkursach i jest postrzegany przez antropologów kultury jako zespół wyróżniający się pod względem bogactwa kulturowego i mającego opinię, że reprezentuje on kulturę przodków w niezmienionej formie – zaznacza prezes koła.

Ogromna praca i wysoki poziom artystyczny przemkowskiego zespołu zaowocował między innymi zdobyciem członkostwa w CIOFF - Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
Przez te 15 lat Przemkowskie Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską wydarzenie stało się ilustracją różnorodności i bogactwa tradycji na mapie „Ziem Odzyskanych”, na których Łemkowie zmuszeni byli na nowo budować swoją tożsamość.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto