Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lubaniu spotkał się zespół, który zajmuje się aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 | WIDEO

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wideo
od 16 lat
W Lubaniu spotkali się przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa, a także urzędnicy by dyskutować na temat koniecznej aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Rozmawiano m.in. o najważniejszych problemach i możliwościach podejmowania działań, by rolnicy w sytuacjach kryzysowych nie tracili płynności finansowej.

W Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu dyskutowano na temat aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Dokument jest niezwykle istotny dla polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich państwa. Zawarte są w nim cele, kierunki interwencji oraz działania, jakie powinny zostać podjęte w perspektywie roku 2030. Przedstawia on pogłębioną analizę możliwości rozwoju obszarów wiejskich i określa kluczowe kierunki w tym zakresie.

Rolnictwo jak powszechnie wiadomo to dynamiczna gałąź gospodarki reagująca na sytuację w kraju i za granicą. Przekonać się o tym można było m.in. podczas pandemii COVID-19, a także wybuchu wojny na Ukrainie. Aktualizacja strategii pozwoli określić także działania w kryzysach i podjąć niezbędne interwencje tam, gdzie to konieczne.

- Spotkaliśmy się w Lubaniu na konsultacjach społecznych i podsumowaniu pracy, którą wykonywaliśmy jako zespół ds. aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 powołany przy wojewodzie pomorskim - mówi Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski. - Jest to istotne, ponieważ ostatnie wydarzenia takie jak pandemia i wojna doprowadziły do konieczności zaktualizowania strategii. Zespół składał się z przedstawicieli świata nauki, samorządu rolniczego, praktyków, przedsiębiorców jak i też urzędników. Aktualizacja wykazała kilka bardzo ciekawych wniosków i wskazała na pewne problemy systemowe, które do 2030 roku jako administracja rządowa w województwie pomorskim stawiamy sobie za cel do rozwiązania. W szczególności mam na myśli retencję i meliorację jako najważniejszy problem, z którym boryka się cały obszar naszego województwa.

Dokument odgrywa także ważną rolę w procesie programowania środków funduszy UE wdrażanych z poziomu krajowego i regionalnego.

- Aktualizujemy krajową strategię, która była przyjęta w 2019 roku. Jednak COVID 19 i wojna na Ukrainie, a także nowy okres programowania, w szczególności funduszy wspólnej polityki rolnej sprawił, że konieczne są zmiany - mówi Ryszard Zarudzki, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Dlatego ta strategia jest tak ważna. Jest to dokument podstawowy, który potwierdza to co dobrze robiliśmy do tej pory i zmienia zasadniczo pewne wybrane elementy. To co się zmienia to konieczność budowania odporności gospodarstw rolnych i przemysłu rolno-spożywczego. W tym zakresie budujemy programy, które będą gwarantować, że opłacalność w kryzysowych sytuacjach będzie najlepsza jak to tylko możliwe.

W Lubaniu wiceprezes ARiMR mówił także o wsparciu, na które już w tej chwili mogą liczyć rolnicy.

- Rolnicy w tej chwili doświadczają różnych form pomocy jak np. wsparcie do zbóż, nawozów, kredytowe, do materiału siewnego, paliwa. Są to elementy, które budują taką sytuację, że rolnictwo będzie się utrzymywało na powierzchni, a rolnicy pomimo trudności na rynku związanych ze sprzedażą produktów i cenami tych produktów zachowają płynność finansową - podkreśla wiceprezes ARiMR.

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego to miejsce, w którym rolnicy otrzymują bezpośrednie wsparcie i mogą liczyć na pomoc specjalistów. Dlatego też nie dziwi udział PODR w konsultacjach.

- Jako Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego braliśmy aktywny udział w aktualizacji strategii, koordynowaliśmy pracami zespołu, który spotyka się, by wprowadzić niezbędne zmiany w tejże strategii, adekwatne do nowych warunków - mówi Ewa Szymańska, zastępca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto