Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W lasach koło Góry pojawił się ryś. Piękny dziki kot został sfilmowany przez myśliwego. Mamy FILM!

Grażyna Szyszka
Do Nadleśnictwa Góra Śląska zawitał ryś
Do Nadleśnictwa Góra Śląska zawitał ryś Fot.Szymczak Krzysztof
W lasach Nadleśnictwa Góra Śląska pojawił się wyjątkowy gość gość. Jednemu z mieszkańców okolicy udało się spotkać i nagrać rysia, największego drapieżnego kota Europy. Zobaczcie FILM!

Spis treści

Ryś to wyjątkowy widok w tej części kraju. Tym bardziej, że Polska populacja rysi, liczy sobie zaledwie 200 osobników, więc spotkanie z nimi oko w oko to naprawdę rzadkość.

Rysia spotkał myśliwy z okolic Góry

Piękny, dziki kot został zarejestrowany w ubiegłym tygodniu przez Martina Perzyńskiego (30 l.), myśliwego z okolic Góry.

- Byłem akurat na zbiorowym polowaniu, gdy go zauważyłem. Nie trwało to długo, ale na szczęście miałem telefon w ręku i go nagrałem – opowiada nam autor nagrania. - To piękne zwierzę, w naszych lasach widziałem takie pierwszy raz. Myślę jednak, że był u nas na chwilę. Widywałem już u wilki, bo jest ich dość dużo, ale rysia pierwszy raz.

Zobacz film:

Jak informuje Ada Bończyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, ostatni raz na tym terenie ryś był obserwowany dwa lata temu.

- Samiec o imieniu Pako zawitał do Nadleśnictwa Oborniki. Dzięki obroży telemetrycznej mogliśmy obserwować jego wędrówkę. Każda odnotowana obecność rysia u nas to bardzo cenna obserwacja, także osobnik, który pojawił się ostatnio na terenie Nadleśnictwa Góra Śląska to prawdziwy unikat – dodaje.

Nadleśnictwo Góra Śląska na mapie

Ryś to drapieżny kot osiągający rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego

Żyjący dziko ryś osiąga rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego. Jego głowa jest okrągła, a ciało krępe, osadzone na długich, silnych łapach. Jego palce są zakończone wysuwalnymi pazurami. Wierzch grzbietu rysia jest czarno-żółtorudy z brunatnymi plamkami. U większości osobników włosy na szyi i spodzie głowy tworzą charakterystyczną kryzę i bokobrody.
Futro tego dzikiego kota ma doskonałe właściwości izolujące, a stojące uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, które pełnią bardzo ważną funkcję - skupiają fale dźwiękowe, które wzmacniają sygnał dźwiękowy. Co ciekawe, ryś słyszy także wysokie częstotliwości w granicach 60-70 kHz. Ryś ma też dobrze rozwinięty wzrok i potrafi tak jak kot domowy dobrze widzieć przy słabym oświetleniu lub w ciemności.

W Polsce rysie są pod ochroną

Jak przypomina Nadleśnictwo Góra Śląska, od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała, z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś jest ich około 200.

  • Ryś od 1995 r. objęty jest całoroczną ochroną;
  • Długość ciała rysia dochodzi do 1,5 m, waga do 20 kg;
  • W ciągu doby może wędrować nawet na odległość 20 km;
  • Rysie to zwierzęta, które w ciągu dnia odpoczywają w kryjówkach i polują nocą;
  • Zamiast uprawiać długodystansowe pogonie, wolą urządzać zasadzki i rzucać się na ofiarę z zaskoczenia;

Zdobycz (najczęściej sarny i jelenie) starannie ukrywa, wciągając upolowane zwierzęta pod zwalone pnie, w gęstwiny i maskując śniegiem lub ściółką. Do tak zamaskowanego pożywienia ryś może wracać nawet przez kilka dni.

- Czy zaobserwowany na terenie naszego nadleśnictwa osobnik tylko migruje przez nasze lasy, czy zatrzyma się u nas na dłużej? Czas pokaże - mówi Barbara Chrystman-Kurzawa rzecznik prasowy Nadleśnictwa Góra Śląska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto