Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Głogowie znów przebadają mężczyzn pod kątem raka prostaty. Rusza program

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Zachęcają do rejestracji
Zachęcają do rejestracji Powiat Głogowski
W głogowskim szpitalu ruszy niebawem program przesiewowego badania mężczyzn pod kątem wykrywania raka prostaty.

W tym roku w ramach prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Głogowie wraz z Głogowskim Szpitalem Powiatowym programu przebadanych ma zostać blisko pół tysiąca mężczyzn, którzy ukończyli 50. rok życia.

– Zachęcamy do udziału w tym programie mężczyzn. Ale apelujemy nie tylko do nich. Proszę również kobiety, które są żonami czy partnerkami panów powyżej 50. roku życia, aby namawiały ich do tych badań. W ten sposób możemy uratować zdrowie i życie wielu mężczyzn. Nie trzeba chyba przypominać, jak ważne jest wczesne wykrycie raka – mówi starosta Jarosław Dudkowiak.

Program finansują wspólnie powiat oraz Fundacja KGHM, która przekazała na ten cel 80 tysięcy złotych. Powiat dodał do tego 52 tysiące. Ma to starczyć na przebadanie około 500 osób.

Prowadzone w szpitalu badania będą obejmować:

  • - badanie krwi – PSA,
  • - transrektalne USG gruczołu krokowego (TRUS),
  • - konsultację lekarza specjalisty urologa,
  • - zalecenia do dalszego postępowania

– Badanie jest dwuetapowe, w pierwszej kolejności prowadzimy pomiar PSA z krwi, a następnie odbywa się badanie przez specjalistę urologa połączone z bardzo nowoczesnym badaniem USG, tak zwane TRUS. Pozwalają one bardzo precyzyjnie określić stan gruczołu krokowego i różnicować tak zwane łagodne przerosty od zmian nowotworowych – mówi Edward Schmidt, prezes głogowskiego szpitala.

USG gruczołu krokowego (TRUS) to ultrasonograficzne badanie transrektalne prostaty, czyli odbywające się drogą przezodbytniczą

Diagnostyka i profilaktyka są o tyle ważne, gdyż rak gruczołu krokowego przez pierwsze lata może rozwijać się zupełnie bezobjawowo.

Rejestracja już trwa

Rejestracja na badania już ruszyła i prowadzona jest przez Głogowski Szpital Powiatowy przy ul. Kościuszki 15. Należy udać się do Centralnej Rejestracji w holu głównym. Prowadzona jest ona od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00, a w pierwszej turze zostanie zarejestrowanych 288 osób. O terminach drugiej tury będziemy informować.

Wymagane dane: imię i nazwisko Pacjenta, PESEL, adres zamieszkania na terenie powiatu głogowskiego, dowód osobisty.

Program prowadzony jest od roku 2010 i od tamtej pory zawsze cieszył się dużym powodzeniem. Do tej pory skorzystało z niego już ponad 4100 mieszkańców powiatu głogowskiego. W części przypadków, dzięki badaniom, udało się w porę wykryć niebezpieczne zmiany i odpowiednio szybko zareagować na nie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto