Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Głogowie przybyło wypadków i kolizji na przejściach dla pieszych. Nie lepiej jest w Lubinie i Wałbrzychu

Grażyna Szyszka
W Głogowie, od czasu zmiany przepisów ruchu drogowego, wzrosła liczba potrąceń pieszych na pasach
W Głogowie, od czasu zmiany przepisów ruchu drogowego, wzrosła liczba potrąceń pieszych na pasach zdjęcie archiwalne Grażyna Szyszka
Od czerwca do grudnia 2021 roku liczba kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych w Głogowie wzrosła o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku. W Lubinie natomiast wzrost o 33,3 proc., ale najgorzej jest w Wałbrzychu. Na tle innych miast w Polsce oznacza to spadek bezpieczeństwa pieszych.

Równo rok temu, bo w czerwcu 2021 roku weszły w życie znowelizowane przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku liczba zdarzeń z udziałem pieszych na pasach w całej Polsce zmniejszyła się o 9 proc. w porównaniu do roku 2020. Bilans ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach także uległ poprawie.
Obraz jest jednak nieco inny, gdy przyjrzeć się poszczególnym województwom i miastom. W statystykach Głogów nie wypada najlepiej.

Wzrosła liczba wypadków na przejściach dla pieszych w Głogowie

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali dane dotyczące liczby kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych (z udziałem pieszych). Z ich ustaleń wynika, że od czerwca do grudnia 2021 roku aż w 10 województwach liczba takich zdarzeń zwiększyła się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Tak jest też w Głogowie. Miasto to znalazło się w gronie ośrodków, w których statystyki uległy pogorszeniu. W II połowie 2021 roku w Głogowie doszło do 10 kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych. To o 2 zdarzenia więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Nie każda niebezpieczna sytuacja wynikała z nieudzielenia pierwszeństwa pieszym, ale wszystkie skutkowały najechaniem na nich. Statystycznie na 10 tys. głogowian przypadło 1,5 takiego zdarzenia.
Wzrost na poziomie 25 proc. nie jest najgorszym wynikiem w województwie dolnośląskim – pod tym względem najgorzej prezentuje się Wałbrzych (+137,5%).
Lubin zanotował wzrost na poziomie 33,3 proc., a Jelenia Góra aż o 71,4 proc.
Najbardziej statystyki poprawiły się w Świdnicy (-30,8%) z kolei we Wrocławiu liczna zdarzeń spadła o 5,8 proc.

- Sytuacja na polskich drogach w poszczególnych regionach naszego kraju jest cały czas analizowana nie tylko przez instytucje odpowiedzialne za poprawę bezpieczeństwa. Niekorzystne statystyki wypadkowe mogą przekładać się także na wyższą cenę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu należącego do mieszkańca danego miasta czy województwa. Oczywiście, nie jest to jedyny czynnik brany pod uwagę podczas wyceny składki. Obok danych kierowcy i parametrów pojazdu ubezpieczyciele uwzględniają zazwyczaj natężenie ruchu drogowego, gęstość zaludnienia czy nawet ukształtowanie terenu, aby jak najdokładniej oszacować ryzyko wystąpienia kolizji drogowej. Pamiętajmy też, że wkrótce cena składki OC zostanie uzależniona od historii popełnionych wykroczeń i przestępstw drogowych – komentuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Potrącenie pieszego na pasach to zazwyczaj najbardziej tragiczne w skutkach wypadki. Dla pieszego, jako najmniej chronionego uczestnika ruchu drogowego, taki wypadek może skończyć się śmiercią lub trwałym kalectwem, z kolei kierowcy grożą poważne kary. Musi się liczyć ze skutkami prawnymi - odpowiedzialność przed sądem i cywilnymi - odpowiedzialność odszkodowawcza wobec potrąconego pieszego. Jeśli dojdzie do wypadku pod wpływem alkoholu, konsekwencje są jeszcze większe.

Żródło:rankomat.pl

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto