Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga smog! Zły stan powietrza w Głogowie. W Serbach fatalne wyniki

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
To nie jest dobry dzień na oddychanie pełną piersią
To nie jest dobry dzień na oddychanie pełną piersią Archiwum
Zimowe dni z niską temperaturą w Głogowie i okolicznych miejscowościach nie są najlepszymi do oddychania pełną piersią. Czujniki alarmują.

We wtorek, 12 tycznia, według pomiarów czujników udostępnionych przez starostwo powiatowe w Głogowie jakość powietrza była w Głogowie średnia, a całodobowo zła. Czujniki usytuowane są przy ul. Wita Stwosza (około godz. 9 wskazywał 64 QACI, czyli średnia jakość) oraz Andromedy (45 QACI, tutaj było nieco lepiej). Przy ul. Wita Stwosza poziom pyłów PM10 wynosił 106 proc, ale już PM25 miał 167 proc.

Warto dodać, że mowa o odczytach w godzinie, kiedy na ogół stężenie już spada. W nocy przekroczenia były większe. Prawdopodobnie powodowane były przede wszystkim jakością stosowanego w piecach opału.

Według prognoz, po południu i wieczorem poziom jakości powietrza mają spadać. Najgorzej jest jednak w nocy.

– Koło północy chciałam przewietrzyć mieszkanie w okolicach ulicy Mickiewicza i za długo przy otwartym oknie nie wytrzymałam przez duszący dym z dworu – mówi nam pani Kamila, głogowianka.

Podobne wyniki były również w innych dniach.

Średnie wyniki w powiecie niebezpieczne

O ile wspomniane punktowe wyniki nie wyglądają jeszcze tragicznie, to już średniodobowo nie wypada to tak dobrze. Według interpretatora odczytów, jaki możemy znaleźć na stronie starostwa powiatowego, średni stan powietrza w powiecie jest zły.

– Jakość powietrza jest niebezpiecznie zła. Osoby narażone na ryzyko powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz. Pozostali powinni ograniczyć wyjścia do minimum. Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane – czytamy na stronie powiatu.

O ile w mieście w ciągu dnia wyniki są średnie, to już fatalne wskaźniki mamy jednak w podgłogowskich Serbach, gdzie czujniki przy ul. Ogrodowej pokazują już 104 QACI, czyli bardzo duże zanieczyszczenie powietrza. 12 stycznia o godz. 9 stężenie zalecanej normy PM10 wynosi tam 258 proc., natomiast PM25 aż 465 proc.

Nie najlepiej rano było też w Kotli przy ul. Głogowskiej, gdzie QACI o godz. 9 wynosiło 77. Stężenie PM10 przekraczało zalecane wskaźniki na 136 proc, a PM25 na 216 proc.

O ile daleko nam do najbardziej zanieczyszczonych pod względem PM10 i PM25 obszarów, to jednak wyniki wciąż dalekie są od satysfakcjonujących.

Przypomnijmy, że od kilku lat trwa kampania na rzecz wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. M.in. w głogowskim ratuszu można uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca. W okresie zimowym bowiem, to właśnie stare piece stanowią sporą część odpowiedzialności za gorszy stan powietrza.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto