Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczniowie I LO pokazują jak ratować życie. Bo „fajnie jest pomagać"!

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Zdjęcia z zajęć prowadzonych przez uczniów I LO
Zdjęcia z zajęć prowadzonych przez uczniów I LO FB - Fajnie jest pomagać
Grupa uczniów I LO w Głogowie za cel postawiła przekazywanie innym wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Poznajcie grupę „Fajnie jest pomagać".

Julia Brade, Emilia Nyczko, Dominika Makarewicz, Bartosz Pieniążek, Błażej Soja oraz Kuba Małek. Ta szóstka młodych ludzi, uczniów I LO w Głogowie, wzięła sobie za cel szlachetną ideę. Chcą przekazać innym wiedzę na temat ratowania ludzkiego życia, poprzez naukę podstaw pierwszej pomocy. Grupa bierze udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii", a jej projekt nosi nazwę „Fajnie jest pomagać".

W jego ramach uczniowie organizują wyjścia, przede wszystkim do szkół podstawowych, gdzie uczą innych jak pomagać w nagłych przypadkach. Odwiedzili też Dom Pomocy Społecznej „Magnolia", w którym także przeprowadzili zajęcia.

– Już od wielu lat w szkole działamy jako drużyna ratownicza. Wiemy jak przekazywać wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, mamy wśród nas kwalifikowanego ratownika, a w ubiegłym roku wygraliśmy ogólnopolski turniej wiedzy o pierwszej pomocy. Chcemy się tą wiedzą podzielić, bo upowszechnianie w społeczeństwie takich umiejętności jest bardzo ważne – mówi Bartosz Pieniążek, jeden z uczestników projektu.

Uczniowie I LO pokazują jak ratować życie. Bo „fajnie jest pomagać
Zdjęcia z zajęć prowadzonych przez uczniów I LOFB - Fajnie jest pomagać

Uczniowie zrobili ankietę, która wykazała, że spora część głogowian nie czuje się zbyt pewnie co do poziomu swojej wiedzy o pierwszej pomocy.

– Spotykamy się na co dzień z tym, że jest duży brak wiedzy w tym zakresie. A jeśli już jest, to często jest wiedza przedawniona, sprzed kilkunastu-kilkudziesięciu lat. Powszechnie uważa się na przykład, że w przypadku krwotoku z nosa należy odchylić głowę do tyłu. Tymczasem jest to bardzo niebezpieczne i nie należy tak postępować – mówi Emilia Nyczko.

Niestety, to nie jedyny problem. Często jest tak, że nawet jeśli ktoś zna podstawy udzielania pierwszej pomocy, to boi się korzystać z tej wiedzy. Podczas swoich spotkań uczniowie wielokrotnie spotykali się z takim podejściem.

– Dlatego też kierujemy akcję przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, żeby już od najmłodszych lat oswajali się z udzielaniem pierwszej pomocy – dodaje Emilia Nyczko.

Niektórzy z uczniów sami mieli okazję skorzystać ze swoich umiejętności w praktyce. Przez to wiedzą doskonale, jak ważna jest to wiedza.

Zobacz również:

Organizują zajęcia z pierwszej pomocy dla wszystkich głogowian

Uczniowie z grupy „Fajnie jest pomagać" zapraszają mieszkańców Głogowa na prowadzone przez siebie zajęcia z podstaw udzielania pierwszej pomocy. Zostaną one zorganizowane w auli I Liceum Ogólnokształcącego w piątek, 3 marca. Początek zajęć zaplanowano na godz. 16.

– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się ona przydać – zachęcają uczniowie.

Przydatne porady na temat udzielania pierwszej pomocy znajdziecie też na profilu facebookowym FAJNIE JEST POMAGAĆ.

Zobaczcie zdjęcia z akcji uczniów I LO:

Zdjęcia z zajęć prowadzonych przez uczniów I LO

Uczniowie I LO pokazują jak ratować życie. Bo „fajnie jest pomagać"!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto