Tona pszenicy warta tydzień w Łebie. Co można kupić za tonę zboża? Przeliczamy na towary i usługi

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pszenica jest dziś w cenie. Ile jest warta? W przeliczeniu na nawozy niewiele, ale już w innych towarach zrobimy większe zakupy. 

Zapraszamy na przegląd  w krótkiej galerii --->
Pszenica jest dziś w cenie. Ile jest warta? W przeliczeniu na nawozy niewiele, ale już w innych towarach zrobimy większe zakupy. Zapraszamy na przegląd w krótkiej galerii --->123rf
Płacić za coś jak za zboże - to powiedzenie nabrało jakże realnego wymiaru, gdy w ubiegłym roku ceny m.in. pszenicy poszybowały w górę. I na tym szczycie pozostają od wielu tygodni. Co można dziś kupić za tonę zboża? Postanowiliśmy przeliczyć 1000 kg pszenicy po średniej cenie w Polsce na różne towary i usługi.

Sięgamy po oficjalne dane - Ceny produktów rolnych w grudniu 2021 roku, które 20 stycznia 2022 opublikował Główny Urząd Statystyczny

Ile kosztuje tona pszenicy?

Pszenica kosztowała średnio 131,27 zł/dt bez VAT, czyli w zaokrągleniu i przeliczeniu na tony 1313 zł/t. Zboże to było o 56% droższe niż przed rokiem. "W zależności od rejonu kraju za pszenicę płacono od 1 202 zł/t w woj. śląskim i 1 256 zł/t w woj. lubuskim do 1 385 zł/t w woj. łódzkim i 1 363 zł/t w woj. warmińsko-mazurskim", podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W styczniu 2022 (10-16.01) według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW pszenica była wyceniana średnio w kraju na 1 306 zł/t. Czy taki zarobek rzeczywiście pozwala na więcej? W niektórych przypadkach tak jednak z pewnością nie należą do nich nawozy, tak potrzebne rolnikom do zapewnienia odpowiednich warunków dla kolejnych zasiewów.

Wartość tony pszenicy, czyli co można kupić za zboże?

Przeliczamy na wybrane towary i usługi:

Polecamy również:

Ceny zbóż dużo wyższe niż przed rokiem

Warto wspomnieć, że wzrost ceny pszenicy rok do roku nie jest najwyższy. Według grudniowych danych za żyto płacono 74% więcej (grudzień 2021 w porównaniu do grudnia 2020).

  • pszenica - 131,27 zł/dt (+56%)
  • żyto 110,39 zł/dt (+74,8%)
  • jęczmień 103,34 zł/dt (+53%)
  • pszenżyto 114,59 zł/dt (+60,2%)
  • owies 91,53 zł/dt (+57%)
  • kukurydza 10,02 zł/dt (+58,2%)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Tristar

Tristar SNOWPOWER 195/55R16 87H

302,00 zł170,00 zł-44%
miejsce #2

Dębica

Dębica Frigo Hp2 205/55R16 91H

400,00 zł273,18 zł-32%
miejsce #3

Continental

Continental WinterContact TS 870 205/55 R16 91H

550,00 zł459,00 zł-17%
miejsce #4

Kormoran

KORMORAN SNOW 205/55R16 91H

296,00 zł256,00 zł-14%
miejsce #5

Bridgestone

Bridgestone Blizzak Lm005 235/55R17 103V

829,00 zł735,54 zł-11%
miejsce #6

Sava

Sava Eskimo S3+ 185/65R15 88T

296,00 zł273,23 zł-8%
Materiały promocyjne partnera

24 listopada to dzień buraka! - video flesz

Materiał oryginalny: Tona pszenicy warta tydzień w Łebie. Co można kupić za tonę zboża? Przeliczamy na towary i usługi - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie