Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TAURON naprawia bocianie gniazda i szykuje je na przylot ptaków. Na Dolnym Śląsku na słupach tej spółki jest ponad 500 gniazd

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Na Dolnym  Śląsku na słupach energetycznych Tauronu jest ponad 500 bocianich gniazd
Na Dolnym Śląsku na słupach energetycznych Tauronu jest ponad 500 bocianich gniazd Tauron Dystrybucja
Na Dolnym Śląsku na słupach energetycznych spółki Tauron jest ponad 500 bocianich gniazd. Pracownicy spółki naprawiają je i szykują na wiosenny przylot ptaków.

Co roku w sezonie jesienno-zimowym, gdy bocianów nie ma w Polsce energetycy z TAURON Dystrybucja prowadzą prace pielęgnacyjne i montują platformy dla bocianów w około 200 miejscach. Nowe gniazda wynoszone są powyżej przewodów, którymi płynie prąd. Prace są konieczne, ponieważ siedliska bocianów zlokalizowane bezpośrednio na słupie energetycznym i z dużą ilością materiału, stanowią zagrożenie dla samych ptaków, ale też dla bezawaryjnej pracy sieci energetycznej i otoczenia. Niektóre interwencje dotyczą uszkodzonych gniazd przez burze i wichury.

Na Dolnym Śląsku jest ponad pół tysiąca gniazd na energetycznych słupach TAURONU

Na terenie Dolnego Śląska jest 525 gniazd zlokalizowanych na słupach energetycznych spółki, z czego teraz w sezonie zimowym poprawiono i sprawdzono ok. 30. Każde gniazdo i każda interwencja na nim jest rejestrowana. Dodatkowo TAURON prowadzi dokumentację zdjęciową.

- Nasi pracownicy mają doświadczenie, kompetencje i uprawnienia do odpowiedzialnej pracy na sieci dystrybucyjnej. W tych konkretnych miejscach najlepiej zabezpieczą sieć energetyczną i gniazda - mówi Ewa Groń, rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja. - W sezonie letnim natomiast obrączkujemy młode ptaki wspólnie z ornitologami. W ubiegłym roku tylko na Dolnym Śląsku zaobrączkowano 256 bocianów w 90 gniazdach.

Przyjmują zgłoszenia od mieszkańców

TAURON Dystrybucja w ramach prowadzonej od wielu lat akcji „Bociany TAURONA” realizuje wiele działań na rzecz bocianów, które wybrały sieć dystrybucyjną spółki, jako miejsce budowy gniazda. Ich zakres i rodzaj jest związany z cyklem życia ptaków i przepisami prawa, ponieważ bociany objęte są ścisłą ochroną. Dlatego do gniazd można się zbliżać, kiedy ptaków w nich nie ma. Od połowy października do końca lutego energetycy oczyszczają je, uszczuplają, a nawet odbudowują oraz instalują metalowe platformy.

Zdarza się, że gniazda są uszkadzane podczas burz i silnych wiatrów. Tak było w kilku miejscach podczas ostatnich bardzo intensywnych wichur, które przeszły nad Polską. Jeżeli gniazdo spadło ze słupa, albo jeżeli zostało przez wiatr lub niesione przedmioty uszkodzone, można to zgłosić do spółki. Miejsca wymagające interwencji energetyków można zgłaszać na specjalnego maila: [email protected].

Bociany w ciągu okresu lęgowego nanoszą na gniazdo materiał budulcowy, to jest gałęzie, darń, siano, słomę a nawet śmieci. W efekcie, w jednym roku może przybyć nawet 30-centymetrowa warstwa materiału, ważąca dodatkowych kilkadziesiąt kilogramów. W ten sposób w ciągu kilku lat poszycie gniazda może stracić stabilność i nadmiernie dociążyć słup lub platformę, grożąc ich uszkodzeniem.
W uzasadnionych wypadkach, tj. po obserwacji i zaopiniowaniu przez ornitologów, gniazda mogą być usuwane. Zwykle są to zaczątki wykonywane przez niedojrzałe płciowo ptaki, które szlifują swoje umiejętności budowlane na przyszłość.

– Mamy wiele zgłoszeń o potrzebie montażu platform. Spora część z nich, po konsultacji ze specjalistami, okazuje się nieuzasadniona. Dlatego ściśle współpracujemy z ornitologami, którzy ostatecznie decydują o naszych działaniach przy takiej tymczasowej budowli. Zwykle instalujemy platformę pod gniazdo tam, gdzie ptaki doczekały się już potomstwa i jeśli mamy pewność, że słup energetyczny wytrzyma ciężar gniazda – tłumaczy Ewa Groń.

Zdarza się też, że zgłaszają się do firmy osoby, które chciałyby, aby na słupie w pobliżu ich posesji lub domu osiedliły się ptaki. Jeśli jednak, to nie ptaki wybrały konkretne miejsce na swoje gniazdowanie, to TAURON nie ingeruje w takie miejsca ani tym bardziej nie zachęca ptaków do budowy gniazd na infrastrukturze energetycznej. Dostawcy prądu chodzi głównie o bezpieczną i bezawaryjną pracę urządzeń. Gniazdo na słupie zawsze wymusza prowadzenie dodatkowych zabiegów eksploatacyjnych a sama obecność ptaków i konstrukcja gniazda mogą wpływać na zwiększenie awaryjności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto