Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykują zmiany w prawie pracy. Wolne z powodu „siły wyższej", pomoc dla pracujących rodziców

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Dzięki zmianom ułatwiającym "elastyczną organizację pracy" szerzej będzie można korzystać z telepracy
Dzięki zmianom ułatwiającym "elastyczną organizację pracy" szerzej będzie można korzystać z telepracy Pixabay
Nowe zmiany w Kodeksie Pracy mają dać pracującym rodzicom więcej ułatwień, które pozwolą na łączenie pracy i wychowania dziecka. Zobaczcie najważniejsze zmiany w przyjętej nowelizacji Prawa Pracy.

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, który zakłada kilka ważnych zmian dla pracowników i pracodawców. Jak informuje poseł Wojciech Zubowski z Prawa i Sprawiedliwości proponowane zmiany wprowadzają w życie m.in. dyrektywy europejskie w sprawach przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE oraz tzw. dyrektywę rodzicielską.

– Pierwsza dyrektywa ustanawia minimalne prawa mające zastosowanie do każdego pracownika w Unii Europejskiej, który jest stroną umowy o pracę, a druga – wprowadza minimalne wymagania mające na celu osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy – poprzez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym – mówi poseł Zubowski.

Jakich więc zmian w prawie możemy się spodziewać?

Proponowanych zmian jest całkiem sporo. Poseł Zubowski jako najważniejsze z nich podaje:

  • Dwie dodatkowe przerwy od pracy wliczane do czasu pracy, dla pracowników pracujących dłużej niż 8 godzin,
  • Nie będzie można zabronić pracownikowi jednoczesnego pozostawiania w stosunku pracy z innym pracodawcą,
  • Bezpłatny urlop opiekuńczy, który wyniesie 5 dni w roku,
  • Zmiany dotyczące urlopu rodzicielskiego, m.in. wzrost zasiłku macierzyńskiego do 70% dla obojga rodziców,
  • Możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.

Głównym celem proponowanych zmian są właśnie ułatwienia dla rodziców. Stąd w nowych przepisach dotyczą urlopów ojcowskich, wprowadzenia tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz większej elastyczności w organizacji pracy. Co ważne, urlop rodzicielski będzie dłuższy.

Szykują zmiany w prawie pracy
Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Wprowadzane są kolejne zmiany zarówno dla matek jak i ojcówPixabay

– Dziś to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Inna zmiana to zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego – dodaje poseł Zubowski.

Na czym ma zaś polegać nowy urlop opiekuńczy? Jak wyjaśniają pomysłodawcy zmian to pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, albo innemu członkowi rodziny.

„Siła wyższa" pozwoli na zwolnienie się z pracy

W nowych przepisach jest też mowa o możliwości zwolnienia się od świadczenia pracy z powodu tzw. „siły wyższej". Dotyczyć ona będzie pilnych spraw rodzinnych, które spowodowane są np. chorobą lub wypadkiem. W ciągu roku z takiego zwolnienia można skorzystać przez dwa dni pracy lub 18 godzin.

– Nowością będzie możliwość zastosowania bardziej elastycznej organizacji pracy mającej do indywidualnych potrzeb. Szerzej będzie mogła być stosowana w tym celu telepraca, elastyczny rozkład czasu pracy, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy itp. Możliwość skorzystania z elastycznej organizacji pracy będzie przysługiwała rodzicom opiekującym się dzieckiem do 8 lat oraz opiekunom, tj. pracownikom zapewniającym opiekę lub wsparcie krewnemu lub osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Odrzucenie wniosku o elastyczną organizację pracy będzie wymagało przedstawienia przez pracodawcę pisemnego uzasadnienia – wyjaśnia poseł Zubowski.

Zmiany mają wejść w życie na przełomie lutego i marca.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto