Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święty Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa. Watykan potwierdził to specjalnym dekretem

Grażyna Szyszka
W kościele na starówce są relikwie św. Mikołaja
W kościele na starówce są relikwie św. Mikołaja Grażyna Szyszka
Głogów szykuje się do obchodów dnia świętego Mikołaja. W tym roku będą wyjątkowe, gdyż Watykan oficjalnie uznał biskupa z Miry za patrona miasta.

Spis treści

Św. Mikołaj to od wieków ważna postać w życiu Głogowa. Jego wizerunek był umieszczany na dawnych pieczęciach miejskich, pieczęciach rajców. I choć święty jest związany z miastem nad Odrą już od średniowiecza, to już niebawem oficjalnie stanie się jego patronem.

Watykan potwierdził, że św. Mikołaj to patron Głogowa

Głogów otrzymał ze Stolicy Apostolskiej specjalny dekret potwierdzający wybór świętego Mikołaja na patrona miasta. 6 grudnia w Sali Rajców zaplanowano ceremonię przyjęcia tego wyjątkowego patronatu.

– Święty Mikołaj jest patronem Głogowa już od średniowiecza. Był patronem Kościoła Parafialnego, najważniejszej świątyni w naszym mieście. Jego postać przedstawiana była na pieczęciach miejskich, pieczęciach rajców. Święty Mikołaj patronował różnym kaplicom, a rzeźba tego świętego była również umieszczona na Bramie Odrzańskiej, czyli wjazdowej bramie do Głogowa. Wzmianki o świętym Mikołaju jako patronie miasta są w różnych źródłach historycznych. I zrodził się taki pomysł by to usankcjonować – mówił rok temu Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Relikwie świętego Mikołaja są w kościele na głogowskiej starówce

Wniosek w tej sprawie, który trafił do rady miasta, poparły parafie rzymskokatolickie, greckokatolickie, prawosławne, Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz stowarzyszenia. W listopadzie ubiegłego roku, rajcy miejscy go zaakceptowali i przesłali do biskupa, a stamtąd trafił do Watykanu. Zgoda i zarazem specjalny dekret miasto otrzymało już jakiś czas temu.
Warto dodać, że w naszym mieście znajdują się relikwie świętego Mikołaja. Posiada je parafia na Starym Mieście, której jest on patronem.
Nie wiadomo od kiedy relikwie św. Mikołaja są pod opieką głogowskich duchownych.

- Pewne jest, że są historyczne, jeszcze sprzed wojny – zaznacza ks. kan. Stanisław Brasse, proboszcz parafii.

Jest to mała drobinka umieszczona na szkarłatnym suknie, a pod nią podpis „s. Nicolai Ep”. Od kilku lat eksponuje ją nowy, bogato zdobiony relikwiarz.

Choć w Głogowie jest parafia św. Mikołaja, to na msze wierni uczęszczają do kościoła pw. Bożego Ciała. Pierwotna świątynia, której patronem jest św. Mikołaj od czasów wojny stoi jako tzw. wieczna ruina. Kilka razy w roku jest możliwość jej zwiedzenia. Czasem organizowane są tam też msze w ruinach lub koncerty.
Warto dodać, że ze zrujnowanego kościoła uratowano drewnianą figurę przedstawiającą św. Mikołaja. Stoi w jednej z bocznych naw w kościele na starówce.

Kim był św. Mikołaj?

Urodził się ok. 270r. w Paterze (Azja Mniejsza), zmarł ok. 345r. w Mirze. Relikwie świętego przechowywane są w Bari we Włoszech.
Św. Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Według podań chętnie dzielił się z potrzebującymi odziedziczonym spadkiem. Do dziś utrzymuje się zwyczaj składania podarunków w formie niespodzianki, choć obecnie zwyczaj ten jest często łączony z baśniową postacią świętego Mikołaja.
Był biskupem Miry, ascetą, cudotwórcą i niezwykle pobożnym, dobrym i miłosiernym człowiekiem, szczególnie uwrażliwionym na najuboższych.
Od wczesnych wieków średnich św. Mikołaj otaczany jest niezwykłym wręcz kultem i zalicza się do grona najpopularniejszych świętych.
Jest patronem kobiet szukających kandydata na męża, dzieci, kupców, cukierników, krawców i innych rzemieślników. Patronuje także żeglarzom, rybakom i pielgrzymom udającym się w daleką podróż.

Kult świętego Mikołaja w Głogowie

Kult św. Mikołaja rozprzestrzeniał się na kraje europejskie z Włoch. Na Dolny Śląsk dotarł wraz z osadnikami niemieckimi, którzy przybyli tutaj w XIII wieku.
Jak czytamy w jednym z opracowań na ten temat, nie sposób jednoznacznie wskazać na motywy, którymi kierowano się przy wyborze takiego patrona głogowskiej fary. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zdecydowały o tym trzy zasadnicze czynniki:

  • popularność świętego,
  • lokacja miasta na prawie magdeburskim, co wiązało się z przybyciem do Głogowa osadników z zachodu,
  • szeroki patronat, którym obejmował m.in. różne rodzaje rzemiosła.

Wraz z objęciem patronatu nad głogowskim kościołem parafialnym, św. Mikołaj stał się także, obok Najświętszej Marii Panny, patronem Głogowa.
Postać św. Mikołaja wykorzystywana była w oficjalnych pieczęciach rajców miejskich, a także pieczęci miasta Głogowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto