Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza rządowy program „Energia dla Wsi". Przyjmują wnioski na dofinansowanie fotowoltaiki, biogazowni, wiatraków

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
W ramach rządowego programu dla wsi można się ubiegać o dopłaty do fotowoltaiki
W ramach rządowego programu dla wsi można się ubiegać o dopłaty do fotowoltaiki zdjęcie: Pixabay.com
Rusza program „Energia dla Wsi". Od 25 stycznia rolnicy i tzw. spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski na dofinansowanie do inwestycji pozyskiwania czystej energii takich jak fotowoltaika, biogazownie, wiatraki, małe elektrownie wodne oraz magazyny energii.

Rząd ogłosił nowy program „Energia dla Wsi". Przewiduje on wypłatę do 2030 roku miliarda złotych na rozwój odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego, które będzie rozdzielać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Już od 25 stycznia w ramach pierwszego naboru rolnicy i tzw. spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski na dofinansowanie do inwestycji pozyskiwania czystej energii takich jak fotowoltaika, biogazownie, wiatraki, małe elektrownie wodne oraz magazyny energii.

- Celem programu jest zwiększenie dostępność finansowania inwestycji w OZE dla rolników oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych, a w konsekwencji, aby rolnicy mogli odnosić korzyści, jakie odnoszą już choćby prywatni przedsiębiorcy czy przedsiębiorstwa energetyczne, które realizują inwestycje w OZE – informuje poseł Wojciech Zubowski. - Oznacza to, ni mniej ni więcej, dodatkowe dochody dla rolników i obniżenie kosztów pozyskania energii.

Program „Energia dla wsi” jest kontynuacją i rozszerzeniem programu Agroenergia prowadzonego przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

W obecnym programie przewidziano udzielanie wsparcia finansowego w dwóch formach dotacji lub pożyczki. Dla instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych, biogazowni i elektrowni wodnych oraz magazynów energii zintegrowanych z tymi źródłami.
Pożyczka będzie mogła sięgnąć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć (maks. do 25 mln zł), a dotacja nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. do 20 mln zł).
Tu ważna uwaga. Inwestycje nie mogą być rozpoczęte.
Wsparciem objęte mogą być instalacje o mocy do 10 kilowatów (kW) w przypadku instalacji fotowoltaicznej dla rolnika indywidualnego oraz 50 kW w przypadku spółdzielni. W przypadku biogazowni to 1 MW dla rolnika indywidualnego i 10 MW dla pozostałych podmiotów. Na ten rok przewidziano budżet 100 mln.
SEL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto