Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Rudna – grudzień 1981” powstał film o pacyfikacji ZG Rudna

MSZ
„Rudna – grudzień 1981” powstał film o pacyfikacji ZG Rudna
„Rudna – grudzień 1981” powstał film o pacyfikacji ZG Rudna użyczone
„Rudna – grudzień 1981” powstał film o pacyfikacji ZG Rudna. Lata 1980-1981 zmieniły historię Polski. Narodziny NSZZ „Solidarność” a następnie protesty odważnie domagając się odwołania stanu wojennego i uwolnienia represjonowanych działaczy związku... Jednym z ok. 200 strajków był strajk okupacyjny w Zakładach Górniczych „Rudna” w Polkowicach (14-17 grudnia 1981 r.), który w świetle obecnych badań historycznych należy uznać za największy protest na Dolnym Śląsku. Wydarzenie to jest niestety słabo znane w Polsce i na Dolnym Śląsku, a nawet samym Zagłębiu Miedziowym. Szczególnie dotkliwie brak wiedzy o strajku w ZG „Rudna” i szerzej o „Solidarności” dostrzega się wśród młodzieży i pokoleniu urodzonym po 1989 r. Dlatego IPN stworzyło film...

„Rudna – grudzień 1981” powstał film o pacyfikacji ZG Rudna

Przygotowanie transparentu z napisem „Strajk”, Msza święta oraz pacyfikacja – te momenty utkwiły najbardziej w pamięci Franciszka Kamińskiego, jednego z uczestników strajku w kopalni Rudna w grudniu 1981 roku. Wczoraj w polkowickim kinie odbył się premierowy pokaz filmu – „Rudna – grudzień 1981”.

Film powstał na zlecenie Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a organizatorami premierowego pokazu byli – wrocławski Oddział IPN, Oddział Zakłady Górnicze "Rudna " KGHM Polska Miedź S.A. oraz Burmistrz Polkowic.

W filmie wyprodukowanym przez Seabiscuit w Opolu wystąpili Andrzej Poroszewski (przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w ZG „Rudna”, Franciszek Kamiński (wiceprzewodniczący MKS w ZG „Rudna”), Jan Tabor (członek MKS w ZG „Rudna”), Edward Wóltański (członek MKS w ZG Rudna”), Mirosław Gojdź (członek MKS w ZG „Rudna”), Jolanta Mielczarek, Stanisław Sakwa i Andrzej Stachaczyk oraz świadek pacyfikacji kopalni Bożena Głowacka.

- Na wczorajszym pokazie można było także przeczytać wspomnienia uczestników strajku wydane w specjalnym numerze Curiera, który ukazał się na 35. rocznicę Pacyfikacji ZG Rudna, w grudniu 2016 roku - mówi o premierze filmu Konrad Kaptur, rzecznik prasowy UG Polkowice.

Przed premierowym pokazem wyraźnie wzruszony dyrektor kopalni Rudna, Mirosław Biliński podkreślił, że jest dumny z tego, że może uczestniczyć w takim wydarzeniu, bo postawa uczestników strajku wskazała drogę przyszłym pokoleniom.

- Udowodniliście, że są takie momenty w życiu, kiedy trzeba dokonać wyboru i opowiedzieć się po stronie prawdy. Wy to zrobiliście – mówił dyrektor.

Film oparty jest na wspomnieniach uczestników wydarzeń z 1981 roku. Zawiera także podstawowe informacje na temat kontekstu społeczno-politycznego strajku.

Strajk w ZG Rudna miał miejsce w dniach 14-17 grudnia 1981 i był największy na Dolnym Śląsku. Wzięło w nim udział ponad 4 tysiące osób. Wyróżniało go spośród innych protestów kilka cech – liczba uczestników, ilość zakładów pracy tworzących MKS, głęboka motywacja uczestników, bardzo dobra organizacja oraz brak ofiar. Niezwykle istotne było również to, że stanowił impuls do dalszej działalności opozycyjnej. Tego, w filmie zabrakło, ale zostało to dopowiedziane przez uczestników w trakcie panelu dyskusyjnego po obejrzeniu filmu.

- Postawa ludzi podczas strajku i po jego zakończeniu, kiedy musieliśmy się ukrywać i spotykaliśmy się z licznymi aktami solidarności dały nam pewność, że to co robimy jest właściwe. Rozpoczęliśmy naszą opozycyjną działalność, która początkowo była skromna, ale w miarę upływu czasu się rozrastała. pomagało nam wielu ludzi. To były takie paciorki jednego różańca – mówił Andrzej Poroszewski.

Franciszek Kamiński z kolei wspominał o szykanach na jakie byli narażeni jego najbliżsi – żona oraz dwie córki.

- Byli przesłuchiwani, nachodzono ich w domu. To naprawdę była gehenna – mówił.

Dziś możemy się cieszyć wolnością. Z całą pewnością uczestnicy strajku z 1981 roku w Polkowicach mają w tym swoją zasługę, a wyprodukowany film to świetny materiał edukacyjny, który zapewne będzie wykorzystywany podczas lekcji historii. Tym bardziej wartościowy, że o wydarzeniach w ZG Rudna przez wiele lat mówiło się niewiele, a z perspektywy dzisiejszej młodzieży mówi o czasach dość odległych. Na szczęście takie inicjatywy jak tak, nie pozwalają zapomnieć.

„Rudna – grudzień 1981” powstał film o pacyfikacji ZG Rudna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto