Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różowy most w Głogowie - wiecie, kto zdecydował, że przeprawa przez Odrę ma taki kolor? Będziecie zdziwieni!

RED
Różowy most na Odrze, noszący nazwę Mostu Tolerancji, obok kolegiaty, ratusza, zamku czy Pomnika Dzieci Głogowskim, jest jednym z charakterystycznych elementów naszego miasta. Głogowianie już się przyzwyczaili do koloru metalowej przeprawy, ale na przyjezdnych często robi jeszcze wrażenie. Kto zdecydował, by pomalować go właśnie na różowy kolor? Będziecie zdziwieni!

Pisząc o jedynym wciąż moście na Odrze w Głogowie przypomnimy nieco historii. Do roku 1916 istniał w tym miejscu drewniany most zwodzony. Potem, w 1917 roku został oddany stalowy Most Hindenburga. Dotrwał niemal do końca wojny, bo zniszczono go w 1945 r.
Przeprawę przez rzekę odbudowano pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. Obecny most ma długość 139 metrów, szerokość 12 metrów, a wysokość 12 metrów. Jest częścią biegnącej przez Głogów DK 12.

Most był stalowo-szary, aż pod koniec lat 90. głogowianin i architekt Andrzej Leszek Szczypień wpadł na pomysł, aby pomalować jego przęsła na inny kolor. Zaproponował lokalnej telewizji TV Głogów przeprowadzenie plebiscytu. Do głosowania wybrał pięć projektów kolorystycznych, każdy w trzech odcieniach: wrzosowo-różowy (pomysł jego córki Nataszy) oraz żółty w trzech odcieniach, niebieski w trzech odcieniach, czerwony w trzech odcieniach i zielony w trzech odcieniach sporządzonych przez głogowskiego artystę Zygmunta Stachurę.
No i okazuje się że to głogowianie wybrali kolor wrzosowo-różowy, a zarząd miasta Głogowa ostatecznie przyjął dwa odcienie koloru wrzosowego.
W 2005 roku przeprawie nadano nazwę Most Tolerancji.

Święty i herby na moście

Warto dodać, że w 2003 roku z inicjatywy członków Towarzystwa Ziemi Głogowskiej oraz Bractwa św. Jana Nepomucena odsłonięto na moście figurę św. Jana Nepomucena. Posąg z piaskowca wykonał Dariusz Maściuch dodając stalową głowę, guziki i krzyż. W 1,5 metrowym postumencie umieszczono stalową tubę z dokumentami z epoki. Figura stanęła w miejscu, w którym do 1945 roku stał posąg świętego z 1705 roku. Zaginął pod koniec wojny.

Od listopada 2017 roku most zdobią dodatkowo herby Miasta Głogowa. Są one inicjatywą Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza w ramach 100-lecia mostu stalowego w Głogowie. Zaprojektował je i wykonał głogowski rzeźbiarz Dariusz Sagan.

Dziś, ten jedyny most na Odrze w mieście, to wąskie gardło dla ruchu drogowego. W planach jest budowa obwodnicy i drugiej przeprawy, która wyprowadziłaby część samochodów poza miasto.

Źródło: Wikipedia

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto