Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez Dolinę Baryczy

MGA
Maciej Dudzik
Trasa rowerowa wokół Żmigrodu. Zobaczymy ruiny zamku i poznamy rezerwat "Stawy Milickie".

Trasa biegnie przez północną część Wzgórz Trzebnickich i Dolinę Baryczy. Poziom trudności jest zróżnicowany, jednak większość trasy wiedzie łagodnymi, asfaltowymi drogami.

Trasa zaczyna się w Żmigrodzie. Można tu dojechać pociągiem z Wrocławia. Z dworca PKP kierujemy się na most na Baryczy. Przed samym mostem warto odbić w prawo na drogę do zamku.

Zamek był wzmiankowany już w 1296 r. W 1642 r. obiekt został zdobyty przez wojska szwedzkie i przez następne 8 lat służył jako baza wypadowa na Śląsk.

Przez następne trzy wieki budowla należała do rodziny von Hattzfeld, która poddała zamek modernizacji - przebudowano go na barokowy pałac i usunięto średniowieczne zabudowania, zostawiając jedynie wieżę. 9 lipca 1813 r. na zamku spotkali się car Aleksander I, król pruski Fryderyk Wilhelm III oraz posłowie angielski i austriacki, aby przygotować plan walki z wojskami Napoleona.

Po zniszczeniu w 1945 r. pałac nie został nigdy w całości odbudowany, a część ruin została wyburzona w latach 70. ubiegłego wieku.

Po zwiedzeniu ruin zamku wracamy na trasę. Ze Żmigrodu kierujemy się do Żmigródka. Tutaj opuszczamy drogę wojewódzką nr 429 i jedziemy dalej czerwonym szlakiem. Mijamy wieś Nowe Domy i za mostem na Młynówce Sułowsko-Radzią-dzkiej wjeżdżamy do lasu, który rozciąga się aż do Rawicza. Po ok. 4 km dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą asfaltową, prowadzącą m.in. do położonej 500 m dalej szkółki leśnej Czarny Las - gdzie znajduje się drewniany domek i miejsce na ognisko.

Czerwonym szlakiem jedziemy dalej przez przysiółek Czarny Las. Mijamy Gatkę (znajdują się tutaj dawne budynki niemieckiej straży granicznej, użytkowane w dwudziestoleciu międzywojennym) i dojeżdżamy do Wilkowa, gdzie można obejrzeć m.in. zabytkową leśniczówkę. Stąd jedziemy w stronę Olszy i na skrzyżowaniu wybieramy zielony szlak. Mijamy Baranowice i Jutrosin, kierując się prosto aż do Grabówki. Znajduje się tutaj staw, który idealnie nadaje się na miejsce odpoczynku.

Z Grabówki jedziemy do Rudy Sułowskiej - kierujemy się cały czas po groblach szlaków rybnych rezerwatu "Stawy Milickie". Stawy zostały założone w XIII w. przez cystersów, a obecnie są ośrodkiem hodowli karpia, a jednocześnie największym w Polsce rezerwatem przyrodniczym i ośrodkiem ornitologicznym. W rezerwacie odnotowano 276 gatunków ptaków, z czego 166 ma tutaj swoje tereny lęgowe. Wśród nich znajdują się bielik, orlik krzykliwy i gęś gęgawa.

Wjeżdżamy na niebieski szlak rowerowy i przejeżdżamy przez Sułów, po czym jedziemy prosto aż do Milicza. Znajduje się tutaj między innymi XIX wieczny cmentarz żydowski, obecnie zniszczony. W Miliczu warto też zatrzymać się przy pałacu klasycystycznym z końca XVIII w., w którym obecnie znajduje się Zespół Szkół Leśnych oraz zwiedzić 80-hektarowy park pałacowy w stylu angielskim - pierwszy tego typu na Śląsku. Zainteresowani architekturą sakralną powinni zobaczyć XVIII- -wieczny kościół Łaski (obecnie kościół pw. św. Andrzeja Boboli), neorenesansowy kościół św. Michała Archanioła z XIX w. oraz XIX-wieczny ośrodek kultu św. Anny.

Z Milicza zielonym szlakiem kierujemy się na Trzebnicę. Przejeżdżamy przez Olszyny Niezgodzkie i Rudę Żmigrodzką aż do Jamnika. Jest tu punkt widokowy na malowniczy staw Jamnik Dolny. Stąd dojeżdżamy do skrzyżowania w Osieku. Stąd możemy wrócić drogą do Żmigrodu.

Gdzie zjeść?

Żmigród:
- Pałac, Galeria - Restauracja, ul. Poznańska 9, tel. 71-727-96-09, 602- 321-856,
- Pizzeria Ola, ul. Wolności 10, 71 -385 -27 -05.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto