Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem po Szklarskiej Porębie

Rafał Święcki
Do wodospadów Mumlavy - 58 km Trasa stosunkowo długa, ale łatwa technicznie i piękna widokowo. Biegnie głównie szutrowymi bądź asfaltowymi drogami polskich i czeskich Gór Izerskich i czeskich Karkonoszy.

Do wodospadów Mumlavy - 58 km
Trasa stosunkowo długa, ale łatwa technicznie i piękna widokowo. Biegnie głównie szutrowymi bądź asfaltowymi drogami polskich i czeskich Gór Izerskich i czeskich Karkonoszy. Warto zobaczyć po stronie czeskiej Harrachov oraz wodospady Mumlavy(9 metrów wysokości), a po polskiej Kopalnię Stanisław - najwyżej położoną kopalnię kwarcu w Polsce.

Jazdę rozpoczynamy przy ośrodku biegowym na Polanie Jakuszyckiej. Tu najbezpieczniej zostawić samochód. Trasę po polskiej i czeskiej stronie wyznaczają oznaczenia z numerem dwa. Docieramy do centrum Harrachova, stąd szklak wije się wzdłuż rzeki Mumlavy. To najdłuższy podjazd na trasie, ma ponad 10 kilometrów, ale jest dosyć łagodny. Po pokonaniu wzniesienia, czeka nas równie długi zjazd z widokiem na panoramę Karkonoszy. Jadąc "dwójką" docieramy w rejon przejścia granicznego i wracamy do Polski. Dalej szlak prowadzi po drodze krajowej. Skręcamy w lewo przy przystanku autobusowym w Jakuszycach na szutrową drogę leśną. jedziemy wzdłuż rzeki i linii kolejowej, aż dotrzemy do centrum Szklarskiej Poręby. Skręcamy w lewo w kierunku dworca kolejowego. "dwójka" doprowadzi nas do Kopalni Stanisław i następnie na polanę Jakuszycką.

Izerska pętla - 41 km
Trasa średnio trudna, w 90 proc. prowadząca po drogach szutrowych. Urozmaicona z pięknymi widokami na poszczególne pasma Gór Izerskich zarówno polskiej jak i czeskiej strony oraz Karkonoszy. Przebiega przez Osadę Orle oraz niedaleko małej malowniczej czeskiej osady Jizerka położonej u podnóża góry Bukowiec (1005 m.n.p.m.).
Rozpoczynamy jazdę przy Polanie Jakuszyckiej. Szlakiem oznaczonym numerem 13 kierujemy się w kierunku Czech. Dojeżdżamy do granicznej rzeki Izera i przekraczamy ją. Dalsza trasa biegnie wzdłuż rzeki. Przejeżdżamy niedaleko czeskiej osady Jizerka (założona w 1539 r. stała się osadą drwali, szklarzy, poszukiwaczy szlachetnych kamieni oraz uciekinierów. W XIX wieku istniały tu dwie huty szkła co upamiętnia znajdująca się w centrum kamienna piramida), zbaczając nieco z trasy możemy do niej dojechać. Trzymając się "trzynastki" dojeżdżamy do rozwidlenia szlaków. Skręcając lewo do dotrzemy do schroniska Orle. Po odpoczynku wywracamy na szlak, w kierunku z którego przyjechaliśmy. Jadąc wzdłuż Izery docieramy na Halę Izerską i do Chatki Górzystów. Tu również warto się zatrzymać. Specjalnością kuchni schroniska są pierogi z jagodami. "Trzynastką" przez Jagnięcy Jar wracamy na Polanę Jakuszycką.

Pętla po Szklarskiej Porębie - 25 km.
Trasa trudna technicznie. Prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby, często pieszym szlakiem czarnym lub ścieżkami leśnymi wymagającymi od rowerzysty trochę umiejętności technicznych. Nie brakuje na niej pięknych widoków. Trasa przebiega przez najciekawsze turystycznie punkty takie jak: Zakręt Śmierci (bardzo ostry, prawie 180 stopni), Zbójeckie Skały, wodospad Szklarki, wodospad Kamieńczyka.
Szlak oznaczony numerem trzy zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, przy dworcu autobusowym. Kierujemy się do górnej części miasta, w stronę wodospadu Kamieńczyka. Przy przystanku autobusowym skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez rzekę Kamienna. Przez kilkaset metrów jedziemy wzdłuż nieczynnej linii kolejowej w kierunku Zakrętu Śmierci. Po jego minięciu w rejonie parkingu i przystanku autobusowego zjeżdżamy z głównej drogi w prawo. KIerujemy się na Zbójeckie Skały w dolnej części miasta. przecinamy linię kolejową i główną drogę do Szklarskiej Poręby. W pobliżu znajduje się wodospad Szklarki. Do centrum miasta wracamy leśnym szlakiem wzdłuż rzeki Kamienna.

Trasy wytyczone przez Stowarzyszenie Cyklistów Szklarska Poręba na Dwóch Kółkach. Ich szczegółowe mapy są dostępne w naszej jeleniogórskiej redakcji przy ul. Marii Skłodowskiej Curie 12 oraz w Biurze Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie.

Dookoła Kwisy - 28 km
Trasa rozpoczyna się przy Domu Zdrojowym i biegnie drogami leśnymi i ulicami Świeradowa Zdroju. Stowarzyszenie cyklistów oznaczyło ją numerem - 22.
40 proc. trasy biegnie drogami lub ulicami asfaltowymi, pozostała część prowadzi drogami szutrowymi wśród lasów. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych na Pogórze Izerskie i Izerskie Garby. Przy trasie położonych jest kilka zagospodarowanych punktów odpoczynku. Warto zatrzymać się m.in. na Rozdrożu Izerskim, gdzie rozpościera się piękny widok na Izerskie Garby oraz Kopalnie Stanisław.

Piechowicka pętla - 10 km
Trasa krótka, ale trudna. Wyznaczona z myślą o tych, którzy chcą sprawdzić się w trudnym terenie na leśnych ścieżkach i szlakach Karkonoszy. Ciężkie podjazdy, strome zjazdy, wąskie leśne ścieżki nafaszerowane kamieniami i korzeniami czynią tą trasę bardzo atrakcyjną dla mocnych technicznie i wytrzymałych rowerzystów. Rozpoczyna się i kończy w centrum Piechowic niedaleko przystanku MPK. Oznakowano ją numerem 42. Warto zatrzymać się na dłużej w Michałowicach gdzie przy przystanku MPK rozpościera się piękny widok na panoramę Karkonoszy.

Trasy poleca nasz dziennikarz,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto