Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2020 będzie w Nowej Rudzie poświęcony Oldze Tokarczuk

red.
Na ostatniej w 2019 r. sesji Rady Miejskiej w Nowej Rudzie radni zdecydowali, że rok 2020 będzie w tym mieście Rokiem Olgi Tokarczuk. To hołd dla twórczości wybitnej polskiej noblistki.

Noblistka Olga Tokarczuk została po raz kolejny uhonorowana przez Radę Miejską w Nowej Rudzie. Rajcy zdecydowali, że rok 2020 będzie rokiem polskiej pisarki - noblistki.

Radni Rady Miejskiej w Nowej Rudzie 30 grudnia przyjęli uchwałę o ustanowienie roku 2020 Rokiem Olgi Tokarczuk. Uchwałę przyjęto 18 głosami poparcia, przy jednym wstrzymującym.

To hołd radnych dla polskiej noblistki, która ma dom w Krajanowie w gminie Nowa Ruda. Pisarka jest także Honorowym Obywatelem Nowej Rudy. Ten zaszczytny tytuł przyznano jej w 2009 roku.

- Pani Olga została Honorowym Obywatelem Nowej Rudy, kiedy jeszcze na Nagrodę Nobla dla niej nie zanosiło się. Chodziło o to, że napisała bardzo ciekawą książkę „Dom dzienny, dom nocny”, w której opisała Nową Rudę ze swojego punktu widzenia, jako miasto wielokulturowe, pełne drobnych zawodów. Wówczas podjęliśmy decyzję o honorowym obywatelstwie za promocję Nowej Rudy - wspomina Andrzej Behan, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Rudzie.

Decyzja radnych o Roku Tokarczuk jest więc niejako kontynuacją tamtej decyzji. Przez ostatnie 10 lat Olga Tokarczuk aktywnie włączała się w życie kulturalne tego regionu, organizując m.in. Festiwal „Góry Literatury”.

Dziś mało kto pamięta, ale pierwsza edycja tego festiwalu odbyła się właśnie w jej domu w Krajanowie.

Zresztą co roku w tym miejscu odbywają się ciekawe spotkania z miłośnikami literatury.

Ziemia kłodzka pojawia się także w jej powieściach. Film „Pokot”, który powstał na podstawie książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, kręcony był m.in. w Nowej Rudzie. Jak mówi Andrzej Behan, w ramach obchodów Roku Olgi Tokarczuk, w mieście instytucje kultury i placówki oświatowe promować będą twórczość pisarki. Ma się to przełożyć na zapoznawanie z twórczością noblistki, a także wspieranie młodych, początkujących twórców z regionu.

Pomysłodawcy planują, żeby obchody Roku nie odbywały się tylko w suchej, symbolicznej formie, a miały realny wpływ na mieszkańców.

- Między innymi chcemy odwiedzać dzieci i młodzież w szkołach, gdzie będą odbywały się czytania powieści noblistki. Są też inne plany, o których nie chcę jeszcze mówić. Zwieńczeniem tego roku i największą imprezą będzie Festiwal „Góry Literatury”. Już dziś wiemy, że swoją obecność zapowiedziało wielu znakomitych gości. Liczę na to, że pani Olga Tokarczuk również weźmie udział w tych dniach - mówi nam Andrzej Behan.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się 10-19 lipca. Organizatorzy są pewni, że przez rosnącą popularność pisarki, edycja 2020 będzie wyjątkowa.

Po ogłoszeniu decyzji o przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk w bibliotekach i księgarniach na terenie powiatu kłodzkiego zaczęto częściej pytać o jej książki.

- Mamy jeszcze kilka książek do sprzedaży. Ludzie faktycznie przychodzą i pytają o Olgę Tokarczuk. Jej twórczość nie należy do najłatwiejszych, ale przez to, że zdobyła Nobla, także pisze o naszym regionie, ludzie chcą ją czytać - usłyszeliśmy w jednej z noworudzkich księgarni.

Olga Tokarczuk 10 grudnia odebrała Literacką Nagrodę Nobla za narracyjną wyobraźnię połączoną z encyklopedyczną pasją, co sprawia, że prezentuje, że przekraczanie granic jest formą życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto