Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radzimy, jak zastrzec dokumenty

ika
Trzeba chronioć dokumenty - radzi Tomasz Wojtala
Trzeba chronioć dokumenty - radzi Tomasz Wojtala
Ruszyła kampania informacyjna na temat Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (DZ). Jej celem jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, która straciła dokumenty w wyniku zgubienia lub kradzieży. Organizatorem kampanii jest Związek Banków Polskich. Projekt wspiera Policja.

Utraciłeś dokumenty! Nie ryzykuj!

Zgubiłeś paszport lub kartę płatniczą. Skradziono Ci dowód osobisty lub prawo jazdy? Samo zgłoszenie na Policji czy w Urzędzie Gminy nie wystarczy! Dlatego Związek Banków Polskich uruchomił ogólnopolski system zastrzegania zagubionych i skradzionych dokumentów tożsamości, chroniący przed przestępstwami z ich wykorzystaniem. Tylko w ten sposób możesz uchronić się przed oszustwem np. wyłudzeniem na twoje nazwisko kredytu czy sprzętu AGD i RTV w sprzedaży ratalnej. Nie ryzykuj! Zastrzeż dokumenty w Banku!

. Patronat objęły Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Federacja Konsumentów. Hasłem akcji jest „Chroń najcenniejszy skarb – swoją tożsamość”.

Jak działa System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE? Informacje z ogólnopolskiej bazy danych o zastrzeżonych dokumentach są błyskawiczne przekazywane do wszystkich banków i instytucji, korzystających z tego systemu. Oprócz banków korzystają z niego operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska oraz szereg innych instytucji i firm. Dokumenty mogą sprawdzać np.: pośrednicy finansowi, notariusze, hotele, wypożyczalnie, agencje pośrednictwa sprzedaży i wynajmu nieruchomości.
Jakie dokumenty należy zastrzegać? Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny oraz kara płatnicza.
W przypadku utraty dokumentów należy natychmiast zastrzeż je w Systemie DZ. Jeżeli utrata nastąpiła w wyniku kradzieży powiadom Policję. Postaraj się „wyrobić” nowy dokument.

Dokumenty można zastrzec w każdej placówce swojego Banku (w systemie DZ uczestniczą prawie wszystkie Banki w Polsce). Jeżeli ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien zastrzec dokumenty w Banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich osób (lista na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl)

Dlaczego należy zastrzec utracone dokumenty? Dziennie w Polsce notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem m.in. do wyłudzania pożyczek, wynajęcia mieszkania na czyjeś nazwisko lub pokoju hotelowego w celu kradzieży jego wyposażenia lub unikania opłat, kradzieży samochodu lub innych przedmiotów z wypożyczalni, a nawet zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, towarów lub zwrotu podatków.

Więcej informacji na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl - radzi Tomasz Wojtala Rzecznik Prasowy Statostwa Powiatowego w Pleszewie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto